Nowy numer 47/2022 Archiwum

Jak smakuje muzyka w Europie?

A dokładnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Blisko 640 artystów z 20 państw podczas II edycji Festiwalu Eufonie zgotuje nam wielosmakową ucztę muzyczną.

Wygląda na to, że międzynarodowy Festiwal Eufonie zajmie już stałe miejsce na kulturalnej mapie Polski. Podczas ubiegłorocznej edycji twórcom udało się dokonać niemożliwego: znaleźć harmonię w różnorodności brzmień i tradycji muzycznych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Melomani mieli okazję wysłuchać 11 koncertów, w których coś dla siebie znaleźli zarówno miłośnicy muzyki klasycznej, współczesnej, jak i elektronicznej.

W tym roku organizatorzy poszerzają repertuar o muzykę etniczną i dawną, a także spektakle teatralne i taniec. W czasie 9 dni festiwalowych usłyszymy utwory znane, perły muzyki klasycznej czy folklorystycznej danego regionu, ale także te mniej rozpoznawalne, niedawno odkryte czy specjalnie napisane na ten czas. Na scenach i w festiwalowych salach koncertowych wystąpią znani artyści, ale także wschodzące gwiazdy; młodzi zdolni muzycy.

Festiwal Eufonie został powołany do życia w ubiegłym roku przez Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od początku twórcom towarzyszyła idea przybliżenia tradycji muzycznych krajów określanych jako Europa Środkowo-Wschodnia, rozciągająca się od Bałkanów po kraje bałtyckie. Największym bogactwem festiwalu jest różnorodność gatunkowa, adekwatna do wielobarwności prezentujących się państw. Więcej informacji o Festiwalu Eufonie, trwającego od 15 do 23 listopada, wraz z programem, na stronie Narodowego Centrum Kultury: www.nck.pl.

Aleksandra Pietryga

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się