Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Jak smakuje muzyka w Europie?

A dokładnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Blisko 640 artystów z 20 państw podczas II edycji Festiwalu Eufonie zgotuje nam wielosmakową ucztę muzyczną.

Wygląda na to, że międzynarodowy Festiwal Eufonie zajmie już stałe miejsce na kulturalnej mapie Polski. Podczas ubiegłorocznej edycji twórcom udało się dokonać niemożliwego: znaleźć harmonię w różnorodności brzmień i tradycji muzycznych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Melomani mieli okazję wysłuchać 11 koncertów, w których coś dla siebie znaleźli zarówno miłośnicy muzyki klasycznej, współczesnej, jak i elektronicznej.

W tym roku organizatorzy poszerzają repertuar o muzykę etniczną i dawną, a także spektakle teatralne i taniec. W czasie 9 dni festiwalowych usłyszymy utwory znane, perły muzyki klasycznej czy folklorystycznej danego regionu, ale także te mniej rozpoznawalne, niedawno odkryte czy specjalnie napisane na ten czas. Na scenach i w festiwalowych salach koncertowych wystąpią znani artyści, ale także wschodzące gwiazdy; młodzi zdolni muzycy.

Festiwal Eufonie został powołany do życia w ubiegłym roku przez Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od początku twórcom towarzyszyła idea przybliżenia tradycji muzycznych krajów określanych jako Europa Środkowo-Wschodnia, rozciągająca się od Bałkanów po kraje bałtyckie. Największym bogactwem festiwalu jest różnorodność gatunkowa, adekwatna do wielobarwności prezentujących się państw. Więcej informacji o Festiwalu Eufonie, trwającego od 15 do 23 listopada, wraz z programem, na stronie Narodowego Centrum Kultury: www.nck.pl.

Aleksandra Pietryga

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

Dziennikarka działu „Kultura”.

W „Gościu Niedzielnym” od 1988 r. Reportażystka, poetka, krytyk literacki. Należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Za cykl reportaży o tematyce społecznej otrzymała tytuł „Przyjaciel Ubogich Dzieci Miasta Katowice”, przyznany przez katowicki Dom Aniołów Stróżów. Za cykl reportaży o Polakach żyjących na Wschodzie w 2005 r. uhonorowana została nagrodą Polskie Pióro, przyznawaną przez Pomoc Polakom na Wschodzie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Kultury Miasta Czeladź (miasta rodzinnego). W 2009 r. – II nagrodę w konkursie Silesia Press za reportaż o pracowniku sonderkomando w Oświęcimiu. Była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Jest autorką kilkunastu książek poetyckich oraz dwóch zbiorów reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…”,  osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”, a także biografii Wojciecha Kilara „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” i wywiadu rzeki z Krzysztofem i Elżbietą Zanussi „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Jej utwory zostały przetłumaczone na języki: rosyjski, litewski, białoruski, ukraiński, włoski, węgierski, francuski, niemiecki, angielski, arabski. Jej obszar specjalizacji to reportaże, obszerne wywiady z ludźmi kultury i sztuki (m.in. Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Wojciechem Kilarem, Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Agnieszką Holland).

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także