Nowy numer 42/2020 Archiwum

Jezus u bram islamu

Jak głosić muzułmanom Ewangelię? Dlaczego opowieść o zbawieniu w Jezusie jest dla nich prawdziwą rewolucją?

Islam. To słowo budzi w nas lęk. Uzasadniony statystykami, z których wynika, że ponad 245 milionów wyznawców Chrystusa cierpi z powodu prześladowań, ich skala z roku na rok rośnie, a najtrudniej żyje się im w krajach rządzonych przez muzułmanów. Negatywny obraz dopełniają telewizyjne puzzle, filmowe migawki – zaciskający pięści tłum z jednoznacznym okrzykiem: „Powiesić ją!”, paraliżujący ulice Islamabadu po decyzji Sądu Najwyższego uniewinniającej Asię Bibi.

Jak głosić muzułmanom Jezusa? Co może pociągać ich w chrześcijaństwie? Przeczytamy o tym w pachnącej drukiem książce Stanisława Bogdańskiego „Jezus u bram islamu” (wydawnictwo Zacheusz). „Książka jest spotkaniem Tego od Krzyża i Pustego Grobu z Tym, który ma Sto Imion. Mówi nam o Tym, którego imienia Żydzi nie wymawiają, i o Tym, któremu imię nadali arabscy chrześcijanie” – wyjaśnia we wstępie ks. dr hab. Tomasz Szałanda.

Mamy ochotę głosić?

Artykuły sprzed lat o tym, w jaki sposób głosić muzułmanom Dobrą Nowinę, odbiły się szerokim echem i miały jeden wspólny mianownik: problemem nie jest to, że świat islamu jest hermetycznie zamknięty na opowieść o zmartwychwstaniu Jezusa, ale to, że niewielu decyduje się ogłosić mu ten kerygmat.

– Papież Franciszek wielokrotnie przypominał: „Głoście! Nie na sposób prozelityzmu, ale przez przyciąganie”. Pytanie jest jedno: czy mamy ochotę głosić? – wyjaśniał bp Andrzej Siemieniewski. – W niemieckich ośrodkach słyszałem smutną diagnozę: większa przeszkoda tkwi w nas niż w wyznawcach islamu. Więcej jest muzułmanów, którzy chcieliby słuchać Dobrej Nowiny, niż chrześcijan, którzy chcieliby ją głosić. Gdy ze znajomymi pojechaliśmy do Berlina, trafiliśmy na nabożeństwo w berlińskim luterańskim kościele Świętej Trójcy, w czasie którego 18 muzułmanów przyjmowało chrzest – wspominał wrocławski biskup.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także