GN 14/2020 Archiwum

Tak im dopomóż Bóg

Wraz z rozpoczęciem nowej kadencji Sejmu stracił ważność wniosek posłów kadencji poprzedniej o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją aborcji eugenicznej. To jednak nie znaczy, że nic nie da się zrobić.

Są różne możliwości. Te poniższe to tylko niektóre.

Pierwsza to powrót do prac nad projektem obywatelskim "Zatrzymaj aborcję", który przewiduje wykreślenie z prawa polskiego zgody na aborcję dzieci chorych i niepełnosprawnych. W przeciwieństwie do wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, projekty obywatelskie - ten podpisało aż 830 tys. Polaków! - nie przepadają wraz z nadejściem nowej kadencji parlamentu.

Druga to kolejny wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Jest i możliwość trzecia. Z pewnością gorsza od poprzednich. Ale jeśli nie dałoby się zrobić nic więcej...  Chodzi o wpisanie do ustawy antyaborcyjnej upoważnienia dla Ministra Zdrowia, aby mógł wydać dwa katalogi: pierwszy obejmowałby wady, których wystąpienie powoduje dopuszczalność aborcji eugenicznej. Drugi byłby listą wad, które takiej dopuszczalności nie powodują. Ważne, by na tej drugiej znalazł się zespół Downa. To wystarczyłoby, aby duża część z około tysiąca dzieci, zabijanych co roku w majestacie polskiego prawa, była przez to prawo chroniona.

Niemożliwe? Cóż, przeciw aborcji dzieci z zespołem Downa wypowiedział się prof. Jan Hartman. Co więc na to ci, którzy rotę poselskiego ślubowania zakończyli dziś słowami: "Tak mi dopomóż Bóg"?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały

 

Zobacz także

 • velario-new
  12.11.2019 20:12
  Losy aborcji eugenicznej są w rękach jednego człowieka i Pan Redaktor doskonale wie, jak on się nazywa. Dopóki on nie zmieni zdania, nawet "niezależny" Trybunał Konstytucyjny nic nie może zrobić. Osobiście uważam, że to patologia, ale cóż, tworzenie i utrzymanie tej patologii GN nader ochoczo wspierał.
  doceń 13
 • Dremor_
  12.11.2019 21:22
  Dremor_
  Jak już powoływać się na Hartmana, to konsekwentnie - mówił, z resztą słusznie, że kolejny zakaz nic nie da, napędzi tylko podziemie.
  doceń 10
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji