Nowy numer 14/2020 Archiwum

Szansa w Kryzysie

Był pełnym agresji kibolem, dziś jest wychowawcą i terapeutą. W szczerym do bólu wywiadzie rzece Bogdan „Kryzys” Krzak opowiada Marcinowi Jakimowiczowi o tym, co Bóg zmienił w jego życiu.

Kibolskie ustawki, alkohol, agresja, kłótnie z żoną, przemoc i nienawiść. Tak wyglądało kiedyś życie Bogdana „Kryzysa” Krzaka. Dopóki jedno spotkanie i trzy słowa: „dobrze, że jesteś” nie wywróciły wszystkiego do góry nogami.

Nie od razu mógł w to uwierzyć. Z dzieciństwa zapamiętał głód, brak pieniędzy, pijanego ojca, siniaki po biciu i ogromną tęsknotę za tym, by ktoś go w końcu zauważył. „Ja Boga jako Ojca przyjąłem po wielu latach. Uważałem, że lepiej byłoby dla mnie, gdyby był nieobecny i się nie wtrącał. Na Jezusa Chrystusa się zgadzałem, bo On oddał za mnie swoje życie (…). I na Ducha Świętego też się zgadzałem, bo pomagał Jezusowi robić różne rzeczy. Boga Ojca nie było” – wyznaje Marcinowi Jakimowiczowi. „Powiernik tych, którzy radykalnie odmienili swoje życie” – jak czytamy w notce o dziennikarzu GN umieszczonej na końcu tej książki – ma wielki dar wydobywania ze swoich rozmówców świadectw, które poruszają innych. Także i tym razem Marcin stanął na wysokości zadania. Szczery do bólu wywiad czyta się jednym tchem.

Dziś Bogdan jest wychowawcą i terapeutą w ośrodku dla młodzieży oraz założycielem Fundacji Moc Dobra. Ksywę „Kryzys”, którą trzynastoletniemu chłopcu nadali „życzliwi” koledzy, traktuje jako szansę. „Kiedyś usłyszałem od jednego braci ze wspólnoty: »Nie ma takiego g…a, którego Bóg nie wykorzystałby do nawozu dla nowego życia«. Dlatego choć wydaje się, że gorzej być nie może, to dziś kryzys jest dla mnie czasem zmian i nadziei” – zwierza się Bogdan Krzak. I są to wyznania człowieka, który – także po pierwszym nawróceniu – swoje przeżył. Jest to lektura krzepiąca, bo będąc w kryzysie, przestajemy polegać na sobie. To najlepszy moment, by oddać miejsce Bogu.

Szymon Babuchowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji