Nowy numer 46/2019 Archiwum

Umarł kalif, ale ISIS nadal żyje

Śmierć Abu Bakra al-Baghdadiego to wyłącznie symboliczny sukces USA. W rzeczywistości tzw. Państwo Islamskie, także w wyniku amerykańskich błędów, ma teraz sprzyjające warunki do odrodzenia się.

Operacja zabicia lidera tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) kolejny raz dowiodła, że żaden kraj nie może się równać ze Stanami Zjednoczonymi w determinacji i skuteczności likwidowania wrogów. To była niezwykle trudna akcja, poprzedzona wielomiesięczną infiltracją terenu, w ostatniej chwili przyspieszona z powodu amerykańskiego odwrotu z Syrii i sygnałów o zbliżającej się zmianie kryjówki przez Baghdadiego. Operację przeprowadzono głęboko na terytorium wroga – w miejscowości Barisza, w syryjskiej prowincji Idlib. Stanowi ona bastion islamskich radykałów, a w tamtejszej przestrzeni powietrznej rządzi rosyjskie lotnictwo. W nocy z 26 na 27 października 8 amerykańskich helikopterów z komandosami z formacji Delta Force zrównało z ziemią kryjówkę jednego z najgroźniejszych terrorystów świata. Zapędzony w ślepy, podziemny tunel al-Baghdadi wysadził się wraz z trojgiem swoich dzieci. Żołnierze USA bez strat wrócili do bazy. Jednak wbrew powtórzonej kolejny raz przez Donalda Trumpa deklaracji o zwycięstwie nad ISIS to na pewno nie koniec tej organizacji. Wręcz przeciwnie, działania USA w ostatnich tygodniach stworzyły dogodne okoliczności do jej odrodzenia.

Wyhodowali bestię

Jak na osobę, która przez kilka lat stała na czele najpotężniejszej grupy terrorystycznej na świecie, informacje o życiu Ibrahima Awada al-Badriego (Abu Bakr al-Baghdadi to tylko jeden z jego wielu pseudonimów) są bardzo skąpe. Dowodząc ISIS, tylko dwa razy wystąpił publicznie. Zachowało się zaledwie kilka jego zdjęć z młodości. Urodził się w 1971 roku w mieście Samarra w środkowym Iraku, w szanowanej rodzinie pobożnych muzułmanów. Al-Badri studiował prawo islamskie na jednym z bagdadzkich uniwersytetów. Nie wyróżniał się wówczas ani talentem naukowym, ani charyzmą, za to szybko miał się dać poznać jako zwolennik nietolerancyjnej i przyzwalającej na przemoc interpretacji islamu.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama