Nowy numer 46/2019 Archiwum

Rodzina w centrum

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ocenia wyzwania stojące przed polityką społeczną.

Andrzej Grajewski: Polityka społeczna i prorodzinna była atutem w kampanii wyborczej PiS. Czy dzięki sukcesom na tym polu partia rządząca wygrała wybory?

Stanisław Szwed: Jestem przekonany, że prowadzona przez rząd Beaty Szydło, a później premiera Morawieckiego polityka prorodzinna miała kluczowe znaczenie dla rezultatu tych wyborów. Warto jednak postrzegać ją w szerszej perspektywie, a więc m.in. w kontekście uszczelniania systemu podatkowego, co pozwoliło zdobyć środki na jej realizację. Zarówno program 500+, jak i inne nasze programy społeczne oraz prorodzinne umożliwiły wykonanie skoku cywilizacyjnego. W 2020 r. będziemy przeznaczać na politykę rodzinną 4 proc. PKB, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w UE. Dzięki temu rodzina staje się najważniejsza w polityce naszego kraju.

Na program 500+ wydano już 84 mld zł, a jaka jest jego efektywność? Opozycja mówi, że te środki można było wydać bardziej racjonalnie.

Każdy obóz polityczny sprawujący władzę musi sobie zadać pytanie, jakie są jego najważniejsze priorytety. Dla nas priorytetem była i pozostanie rodzina. Co z tego, że będziemy mieć nowoczesne drogi i wiele innych rozwiązań na wysokim poziomie, kiedy kondycja materialna przeciętnej polskiej rodziny będzie kiepska, a młodzi ludzie będą wyjeżdżać za pracą na Zachód. Dzięki naszej polityce zostało zlikwidowane strukturalne ubóstwo w rodzinach najbiedniejszych. Wychodziliśmy przy tym z pryncypialnej przesłanki, że skoro jest wzrost gospodarczy, to należy się nim dzielić ze wszystkimi grupami społecznymi, a nie tylko z wybranymi. Po latach transformacji, z której korzyści nie wszystkie grupy społeczne czerpały równomiernie, stanęliśmy po stronie najbardziej dotąd wykluczonych z tego procesu.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama