Nowy numer 14/2020 Archiwum

Polska błogosławiona

W Polsce nie zawsze bywa wygodnie. Ale niedaleko stąd do nieba.

Rozdawaj łaski

Błogosławieństwem dla Polski i świata jest św. Jan Paweł II. Nie dlatego, że został papieżem. Papieżami bywali różni ludzie i nie z każdego ojczyzna mogła być dumna. Jerzy Urban napisał kiedyś o nim z ironią, że to jedyny Polak, który zrobił międzynarodową karierę. Papież Polak jednak nie robił kariery. „Zrobił” mu ją Pan Bóg. Jan Paweł II nie pchał się do zaszczytów i stanowisk. Po prostu robił to, co odczytywał jako wolę Bożą – i Bóg wywyższył go w potędze i świętości tak bardzo, że więcej ludzi na świecie słyszało o nim niż o Polsce. Wymowny w tym kontekście był dzień pogrzebu papieża. Na uroczystość zjechały tłumy znanych osobistości, w tym głowy największych państw świata. Wszyscy patrzyli, jak szarpiący czerwonymi ornatami kardynałów wicher wertuje leżącą na trumnie księgę Ewangelii, aby ją w końcu zamknąć.

Niektórzy komentatorzy medialni zauważyli wtedy, że to chyba jedyne takie zdarzenie, w którym nie robiła wrażenia obecność głów wielu państw świata, w tym prezydentów USA i Rosji, bo wszyscy zwracali uwagę na kogoś innego: na człowieka z Polski, który właśnie ukończył ziemski etap swojej misji.

Z Janem Pawłem II w zadziwiający sposób splotła się postać św. Faustyny. Gdy do Polski przyjeżdżają goście m.in. z Filipin, często ich pierwszym pragnieniem jest odwiedzić grób tej skromnej zakonnicy. Jej wywyższenie nie ma nic wspólnego ze znaną ludziom ścieżką kariery. A jednak dziś jest znana na całym świecie jako Sekretarka Bożego Miłosierdzia. Sama tak opisała w „Dzienniczku” swoją drogę do chwały ołtarzy: „W pewnej chwili ujrzałam całe tłumy ludzi w naszej kaplicy i przed kaplicą, i na ulicy, bo się pomieścić nie mogli. (...) Wszyscy oczekiwali osoby, która miała zająć miejsce w ołtarzu. Naraz usłyszałam głos, że ja mam zająć miejsce w ołtarzu. (...) Jak tylko zajęłam miejsce przeznaczone, zaraz (...) wszyscy zaczęli wyciągać swe ręce i prosić o łaski (...). W tej chwili duszę moją zalało szczęście niepojęte i usłyszałam takie słowa: »Czyń, co chcesz, rozdawaj łaski, jak chcesz, komu chcesz i kiedy chcesz«”.

I rzeczywiście – z całego świata spływają relacje o nadzwyczajnych łaskach, jakich ludzie doświadczają za przyczyną św. Faustyny.

Do Polaków najbardziej znanych dziś na całym świecie należy św. Maksymilian Kolbe. Heroiczna miłość, jaką okazał współwięźniowi w obozie Auschwitz, ofiarując się w zamian za niego na śmierć w bunkrze głodowym, najpierw była potężnym wstrząsem w całym obozie. Świadkowie wspominali, że przez dłuższy czas tylko o tym szeptało się po barakach. Zdarzenie to wielu więźniom przyniosło wielką otuchę i pozwoliło przetrwać. Dziś już nie żyją prawie wszyscy świadkowie tamtych wydarzeń, ale czyn św. Maksymiliana nie przestał robić wrażenia i wciąż porusza ludzi w wielu miejscach globu. Z największym szacunkiem opowiadają o nim chrześcijanie wszystkich wyznań i przedstawiciele innych religii. Choć nie wiadomo, gdzie znajdują się prochy świętego, błogosławieństwo jego życia promieniuje na cały świat.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Lucjan_Biel
  06.12.2019 13:23
  Lucjan_Biel
  NIECHCIANY ŚWIĘTY MĘCZENNIK
  W dniu wspomnienia św. Mikołaja biskupa
  przypada 76 rocznica męczeńskiej śmierci ojca Ludwika Wrodarczyka.

  "Od Pana Jezusa otrzymałem jako podarek i order - krzyż, który mam nosić idąc za nim." - te słowa ojca Ludwika wypełniły się w nocy 6/7 grudnia 1943r.

  Ojciec Ludwik, urodzony w Radzionkowie na Śląsku, proboszcz w Okopach na Wołyniu, został zamordowany w nocy z 6 na 7 XII 1943r. Dnia 6 grudnia 1943r wieczorem bandyci z Ukraińskiej Armii Powstańczej napadli na Okopy i okoliczne wioski. Zaczęła się rzeź mieszkańców, rabunki i palenie domów. Ojca Ludwika proszono, aby uciekł do lasu w obliczu niebezpieczeństwa. On jednak około godziny 22 udał się do swojego kościoła. Wtedy wtargnęli oprawcy. Ksiądz został wywleczony z kościoła. Mordercy z UPA sprofanowali kościół, w którym zabili dwie kobiety, które stanęły w obronie swojego proboszcza - 18-letnią Weronikę Kozińską i 90-letnia Łucję Skurzyńską.
  Kościół zdemolowali, a konsekrowane Hostie rozsypali po podłodze. Obrabowali kościół i zakrystię. Chcieli go podpalić, ale po usilnych błaganiach księdza, odstąpili od tego zamiaru. Następnego dnia na stopniach ołtarza ludzie znaleźli zakrwawioną koloratkę.
  Księdza wleczono na postronku za saniami do odległej 7 km wsi Karpiłówki, gdzie stacjonowało dowództwo bandytów z UPA. Na śniegu znaleziono podarte skrawki ubrania księdza i krople krwi - ślady po biciu i maltretowaniu. Następnie wywieziono go samochodem do uroczyska Pałki. Tam rozebrali go do naga. Poddali go nieludzkim torturom - bito, kłuto bagnetem, przypalano stopy gorącym żelazem.
  Gdy ojciec Ludwik czuł już swój koniec, poprosił swoich katów o możliwość pomodlenia się. Modlił się długo, po czy wstał i powiedział "Jestem gotów". Na koniec poddano go przecinaniu piłą. Oprawcy zmusili do tego ukraińskie kobiety, które stały się przymusowymi wspólniczkami ich bestialstwa. Na wpół przeciętego, ale dającego jeszcze oznaki życia, rzucili pod drzewem i oddali do niego serię z karabinu.
  Ponad 30 lat temu Oblaci Maryi Niepokalanej - współbracia ojca Ludwika - zaczęli starać się o jego beatyfikację. Potem proces przejęła diecezja katowicka. Wszystko chyba utknęło w biurokracji i kościelnej poprawności politycznej.
  Kościół katolicki dotąd nawet nie beatyfikował ani jednego męczennika kresowego. A jest ich setki - księży i sióstr zakonnych oraz świeckich. Zamordowanych tylko za to, że byli katolikami i Polakami.
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane