Nowy numer 46/2019 Archiwum

Święci od niepodległości

O uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości w wymiarze religijnym oraz znaczeniu świętych dla nas mówi proboszcz parafii pw. Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Ursynowie ks. prał. Edward Nowakowski.

Bogumił Łoziński: Zgromadził Ksiądz relikwie licznych świętych i błogosławionych. Jaki jest cel tej inicjatywy?

Ks. prał. Edward Nowakowski: W ubiegłym roku obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i zastanawiałem się, w jaki sposób uczcić tę rocznicę w wymiarze religijnym. Postanowiłem zgromadzić relikwie świętych i błogosławionych, którzy mieli wkład w odzyskanie niepodległości. Chciałbym ukazać ich charyzmat, duchowość, służbę Bogu i ojczyźnie.

Święci funkcjonowali w sferze wiary, a odzyskanie niepodległości to sfera polityczna. Można je łączyć?

To prawda, że jest to płaszczyzna polityczna, z tego powodu niektórzy nawet dziwili się, że podejmuję taką inicjatywę. Jednak służba Bogu i ojczyźnie świętych i błogosławionych, których wybrałem, wynikała z ich wiary. Te sfery są ze sobą ściśle powiązane. Różne były formy walki o niepodległość: mieczem, piórem, ale też i duchem. Święci i błogosławieni dążyli do wolności poprzez modlitwę, opiekę religijną nad narodem, kultywowanie polskości czy służbę potrzebującym.

Dużą grupę świętych i błogosławionych, których relikwie Ksiądz zgromadził, stanowią założyciele zakonów. W jaki sposób zgromadzenia zakonne pracowały na rzecz odzyskania niepodległości Polski?

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji