Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zmiana warty

Lasy, choć wydają się wieczne, będą w najbliższych dziesięcioleciach przechodziły głęboką zmianę. Czynnikiem, który na nią wpłynie, nie będzie człowiek. A przynajmniej nie wprost. Będzie nim, choć w zasadzie już jest, zmiana klimatu.

Wiąże się ona przede wszystkim z podwyższaniem temperatury oraz zmianą dostępu do wody. Choć las rośnie bardzo powoli, a drzewa, w ludzkiej skali czasu, są niemal wieczne, tempo, w jakim zmienia się atmosfera, powoduje, że wiele ich gatunków po prostu z naszej strefy klimatycznej zniknie.

Lasy do wymiany

Kilka tygodni temu naukowcy z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk opublikowali raport, z którego wynika, że za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 75 proc. drzew. Nie znaczy to, że powierzchnia lasów tak drastycznie się zmniejszy (w rzeczywistości cały czas przyrasta), tylko że na trzech czwartych powierzchni zajmowanej przez lasy będzie trzeba posadzić inne gatunki drzew niż te, które teraz tam rosną. Jeśli klimat będzie się zmieniał zgodnie z umiarkowanym scenariuszem przewidywanym przez naukowców, w nadchodzących kilkudziesięciu latach warunki panujące na terenie Polski przestaną być optymalne dla niektórych gatunków. A to znaczy, że drzewa te albo będą wypierane przez inne, albo zostaną wycięte i zastąpione innymi. Organizmy żyjące poza optymalnymi dla siebie warunkami mają mniej potomstwa i są słabsze. Na przykład gorzej bronią się przed chorobami, zanieczyszczeniem powietrza czy szkodnikami (chociażby przed kornikiem drukarzem).

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji