Nowy numer 04/2020 Archiwum

Zbudź się, Europo!

Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie! - zaapelowali biskupi Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w orędziu na zakończenie obrad w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Zebranie plenarne z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczącego CCEE abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczęło się 3 października 2019 r., a zakończy się w niedzielę 6 października.

W przekazanym PAP orędziu, przewodniczący Episkopatów Europy ponowili swoje wyznanie wiary. Podzielili się też radością z tego, że wielu ludzi pielgrzymuje pieszo do Santiago. "Świadomi naszych ograniczeń i wielu słabości, które dostarczają cierpień całemu Kościołowi, my także weszliśmy do katedry, aby złożyć - w geście objęcia figury - nasze smutki i błagania na ramionach Apostoła, ażeby prosić o wybaczenie naszych błędów i angażować się z nadzieją i ufnością w przyszłość" - podkreślono w orędziu.

Biskupi Europy podkreślili, że obradując nad tematem "Europa, czas przebudzenia? Znaki Nadziei", stali się bardziej świadomi sytuacji, w której żyją ich kraje oraz zauważyli istniejące w nich sprzeczności, takie jak: "pragnienie Boga, a jednocześnie kruchość życia chrześcijańskiego; pragnienie życia opartego na Ewangelii, a jednocześnie słabość kościelna i ludzka; pragnienie świętości, a jednocześnie małe świadectwo życia; pragnienie powszechnych praw człowieka i jednocześnie utrata szacunku godności ludzkiej; pragnienie harmonii w społeczeństwie i ze stworzeniem, ale także utrata wszelkiego poczucia obiektywnej prawdy; pragnienie trwałego szczęścia, ale także utrata wspólnego poczucia przeznaczenia, do którego powołana jest ludzkość; pragnienie wewnętrznego pokoju i spójności wyrażone w duchowym poszukiwaniu, ale także negowanie tego poszukiwania w wielu debatach publicznych".

"Każdy człowiek żywi ukryte pragnienie spotkania kogoś, kto pomoże jego sumieniu przebudzić się i obudzić kluczowe pytania egzystencjalne, dotyczące życia po śmierci, zła, które rani człowieka oraz zła, które narusza życie i świat" - zauważyli biskupi. Stąd ich przesłanie do przebudzenia Europy i odkrycia przez nią na nowo swoich korzeni, a także znaków nadziei. Ma się to stać poprzez wpatrywanie się w przykłady świętych.

Biskupi wskazują na takie przykłady, jak: Benedykt z Nursji, Cyryl i Metody, Brygida Szwedzka, Katarzyna ze Sieny, Teresa Benedykta od Krzyża; ponadto wskazują na Matkę Giuseppinę Vannini, Małgorzatę Bays i kardynała Johna Henry Newmana, którzy w niedzielę 13 października zostaną ogłoszeni świętymi.

Wspominają też o świętych żyjących wśród nas, "którzy co dzień po cichu przyczyniają się do budowy bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego społeczeństwa obywatelskiego". Za papieżem Franciszkiem wyrażają życzenie, by przyczyniali się oni "do tworzenia nowego europejskiego humanizmu, zdolnego do dialogu, integracji i rodzenia, podkreślającego jednocześnie to, co najdroższe - tradycji kontynentu: obronę życia i godności człowieka, wspieranie rodziny i poszanowanie podstawowych praw osoby. Poprzez takie zaangażowanie Europa będzie mogła wzrastać jako jedna rodzina ludów, ziemia pokoju i nadziei".

Na zakończenie orędzia biskupi Europy podkreślili, że prawdziwą odpowiedzią na wszystkie pytania o sens jest Jezus Chrystus. "Tego, kto Go przyjmuje, czyni On gotowym do słuchania, kochania i stania się bliskim, oddając się w imię Chrystusa na służbę człowieka, szczególnie potrzebującego" - napisali biskupi, cytując przesłanie, jakie skierował do nich Ojciec Święty.

Zebranie plenarne CCEE zakończy się w niedzielę, 6 października, mszą św. w kościele św. Franciszka pod przewodnictwem miejscowego arcybiskupa Juliana Barrio Barrio.

« 1 »
TAGI:
 • teofanes
  06.10.2019 15:34
  @ Dremor Duchowość Maryjna należy do Kościola i jest integralną częścią jego przesłania. Ktoś, kto się jej wyrzeka, stacza się na pozycje protestanckie. Wiem, że są tacy wśród biskupów i księży w naszym Kościele, którzy w ogóle pomijają Matkę Bożą. Budują nowy kościół, który z dotychczasowym ma niewiele wspólnego. Ale to wyda swoje owoce. Za chwilę zamiast zanosić modlitwy do Matki Bożej będą się modlić do matki ziemi. Wczoraj w Ogrodach Watykańskich mieliśmy już tego próbkę.
 • teofanes
  06.10.2019 22:15
  @ Dremor Jak widzę, nic nie rozumiesz (lub nie chcesz rozumieć) z tego, co piszę do ciebie. A poza tym, co ma nauka (JAKA?) do teologicznej prawdy o Niepokalanym Poczęciu. Czemu ty biologię mieszasz z teologią. Ich przedmioty są całkowicie różne. Biologia mówi o ciele człowieka, teologia o duchu. Masz ty człowieku pojęcie o metodologii nauk? Jest (po polsku) tyle książek na ten temat. Weźże coś poczytaj na ten temat, a nie sadź koszałków-opałków.... Z jednym się zgodzę, hybrydy ludzkie powstające w przestępczych laboratoriach mogą nie mieć duszy, i nie być ludźmi.
 • Dremor_
  07.10.2019 11:36
  Dremor_
  Teofanes, nadal pozostaje aktualne pytanie o zgodność dogmatu o Niepokalanym Poczęciu z treścią Objawienia. Paweł pisze, że nie było nigdy bezgrzesznego człowieka. Pisze też, by nie wierzyć w inny przekaz, choćby anioł z nieba przyszedł.
  doceń 3
 • teofanes
  07.10.2019 14:39
  Skoro Matka Boża tak powiedziała o sobie, to tak jest. Nie zapominaj, że Ona stoi wyżej w hierarchii niebieskiej niż św. Paweł (niczego mu nie ujmując oczywiście). Maryja nie jest jednym ze świętych. Ona ich wszystkich przewyższa godnością, do której wyniósł Ją Bóg.
  doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama