Nowy numer 03/2020 Archiwum

Rekordowe cła Trumpa na produkty europejskie

USA wprowadziła wyjątkowo wysokie cła na produkty przemysłowe i rolne z UE. W tle spór o samoloty.

Amerykanie za lampkę francuskiego wina, szklankę szkockiej whiskey czy deskę włoskich serów niedługa zapłacą dużo więcej niż dotychczas. Donald Trump wprowadził 25-procetowe cła na te produkty.

Wzrost cen objął też inne produkty. Amerykanie zapłacą więcej za francuskie i hiszpańskie oliwki (a także robioną z nim oliwę). Droższe będą też europejskie wino, masło czy jogurty, a także części do kamer i aparatów fotograficznych. Samoloty z Europy zostaną obłożone 10-procentowym cłem.

W tle tej wojny handlowej jest kwestia przemysłu samolotowego. Amerykanie sprzeciwiają się unijnym subwencjom dla Airbusa, które uznają za nielegalne. Airbus jest obecnie największym konkurentem dla amerykańskiego Boeinga na rynku lotnictwa cywilnego. Między Waszyngtonem a Brukselą od lat trwa spór o kwestię wspierania tych dwóch firm.

Po stronie USA w sporze o samoloty stanęła Światowa Organizacja Handlu. Oznacza to, że Europejczycy nie będą mogli zaskarżyć do tej instytucji amerykańskiej polityki. W związku z tym, Unia Europejska będzie pewnie wprowadzać cła odwetowe na produkty amerykańskie. Możemy więc wkrótce spodziewać się droższego burbona, dżinsów i motorów Harleya Davidsona.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    03.10.2019 10:21
    A tak podobno lubimy Stany. Podobno z wzajemnością. Business is business. Zero sentymentów.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama