Nowy numer 14/2020 Archiwum

Nie ma się czego bać

Dialog sprzed roku. „To heretycka konferencja!” – rozpoczęła atak kobieta. „Tak? Przecież pobłogosławiło ją kilkunastu biskupów (tu padły bardzo znaczące w polskim episkopacie nazwiska) – odparował kapłan. „Ale już abp Sheen pisał, że w ostatnich czasach biskupi będą zwiedzeni!” – kobieta nie dawała za wygraną. „Przepraszam, ale pani stawia indywidualne rozeznanie ponad oficjalne zdanie pasterzy Kościoła”. Odskoczyła jak oparzona. Ale wiedziała swoje…

Byłem świadkiem tej rozmowy. Każdego dnia obserwuję katolicką internetową jatkę i żonglerkę argumentami. Dlatego tak bardzo ucieszyłem się, że ukazała się ta książka. W czasie dyskusji, które przetoczyły się przez ambony, sale wykładowe i fora internetowe, potrzeba było publikacji, która opisuje, jakie jest zdanie pasterzy Kościoła.

Franciszkanin o. dr Wit Chlondowski, który z benedyktyńską cierpliwością przekopywał się przez stosy dokumentów, przejął się słowami: „Odnośnie spraw Ducha, nie chciałbym, bracia, abyście trwali w nieświadomości” (1 Kor 12,1). Zebrał dokumenty episkopatów i komisji teologicznych wielu krajów, w których opisane zostały podstawy i owoce Odnowy Charyzmatycznej. Znajdziemy mnóstwo odpowiedzi na krążące po sieci pytania oraz wiele praktycznych wskazówek dla duszpasterzy, liderów i członków wspólnot. Biskupi dają nam do ręki konkretne kryteria ich rozeznawania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • Lucjan_Biel
  07.11.2019 10:59
  Lucjan_Biel
  Ja bym nie odskoczył. A jeśli "oficjalne zdanie pasterzy Kościoła" jest wbrew Ewangelii? Prawdę ustanawia się oficjalnym zdaniem większości? Ciekawe co na to Newton, czy Einstein?
  W końcu oficjalne zdanie pasterzy może uznać, że 2000 lat temu nie było dyktafonów - idąc za twórczą myślą generała zakonu jezuitów - i nie wiadomo, co tam ten Jezus w sumie tak naprawdę powiedział?
  doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji