Nowy numer 23/2020 Archiwum

Tesla – poeta nauki

Wiadomo już, że Tomasz Kot nie pojawi się w najnowszym odcinku przygód Jamesa Bonda. Zagra natomiast genialnego wynalazcę.

Tele-wizja

Najdłużej wytrwał przy nim J.P. Morgan. To on sfinansował gigantyczne jak na owe czasy laboratorium w Colorado Springs, gdzie Tesla przeprowadzał eksperymenty z wysokim napięciem, produkując ogromne ilości energii. Udało mu się przekonać milionera, by zainwestował w budowę wieży do przesyłania wiadomości na odległość. Stanęła w końcu na Long Island, budząc światową sensację. Z zapowiedzi twórców filmu o Tesli wynika, że będzie on poświęcony właśnie temu najbardziej spektakularnemu projektowi genialnego wynalazcy.

Wieża bezsprzecznie wyprzedziła czas o co najmniej pół wieku. Nikola Tesla miał wizje chyba wszystkiego, co zrewolucjonizowało światową komunikację, z telewizją włącznie. Niestety, nie potrafił zweryfikować swoich intuicji. Kolejne eksperymenty kończyły się fiaskiem, zaczęło brakować pieniędzy. Tesla słał do J.P. Morgana listy, najpierw błagalne, potem obraźliwe. W 1903 r. projekt został przerwany. 12 lat później prawa do terenów, na których stała wieża, Nikola Tesla przekazał właścicielom Waldorf Astoria – w zamian za wieloletni niespłacony rachunek hotelowy.

Jego wyobraźnia pracowała bez przerwy. Biografowie do dziś spierają się w sprawie liczby wynalazków Tesli. Jedni mówią o 200, inni nawet o 700. Opatentował pierwszy na świecie pilot radiowy, a następnie stworzył całą grupę urządzeń – maszyny: kroczącą, latającą i pływającą, którymi mógł sterować zdalnie za pomocą owego pilota. Stworzył też pierwszy na świecie model robota mobilnego.

Fotograf myśli

Nikola Tesla zmarł w ubóstwie i zapomnieniu w 1943 r., w wieku 86 lat. Pod koniec życia miał opinię nieszkodliwego ekscentryka. Pracował na przykład nad urządzeniem do… fotografowania myśli. Twierdził też, że ma łączność z duchami, wysyłał paczki do nieżyjącego Marka Twaina. Pół roku po śmierci Tesli Sąd Najwyższy USA potwierdził, że to on, a nie Marconi, wynalazł radio.

Marzył, by produkować energię elektryczną z wykorzystaniem wiatru i słońca na długo zanim stało się to dogmatem dotyczącym przyszłości. Pierwszy (w wyobraźni) zobaczył radio, telewizję, internet. Po śmierci nie brak było teorii spiskowych dotyczących niezrealizowanych projektów wynalazcy. Z hotelowego pokoju zniknęły bowiem jego zapiski. Niektórzy uważali, że wizje te za bardzo odmieniłyby świat i dlatego zostały jakoby utajnione przez amerykański rząd.

Historia w specyficzny sposób zwróciła honor jego nazwisku. Chodzi oczywiście o amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące w pełni elektryczne samochody. Firma Tesla Inc. jest dziś wyceniana na giełdzie wyżej niż General Motors i Ford. Jej twórcą i prezesem jest chyba najbardziej ekscentryczny przedsiębiorca ostatnich dekad – Elon Musk.•

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama