GN 42/2020 Archiwum

Jazzmanom wstęp wzbroniony

Jestem zły, ale On jest dobry. I to jest Dobra Nowina!

Do nieba puka muzyk jazzowy. Zatrzymuje go święty Piotr: „Nie czytał pan tabliczki? Muzyków jazzowych nie wpuszczamy”. „Jak to nie wpuszczacie? – duka oburzony perkusista. „Mamy swoje zasady”. „Ale przecież widzę u was mojego kumpla. Znakomity gitarzysta. Oooo, to ten w kapelusiku. Grał z samym Milesem Davisem i Coltrainem.”. „Ten? – macha od niechcenia ręką święty Piotr – A co to za muzyk”.

Im człowiek starszy, tym wyraźniej widzi, jak prawdziwe są słowa Pawła: „Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał” (1 Kor 4, 7). Przyznajcie, Apostoł Narodów nie bawił się w niepotrzebną dyplomację.

Nasze dialogi przypominają często rozmowę kwalifikacyjną o pracę. Od lat jestem uczulony na słowną żonglerkę wychwalającą talenty, dary, zdolności i tytuły przed nazwiskiem. Ostatnio, gdy słyszałem w tramwaju werbalne przepychanki młodych starających się zaimponować znajomością języków obcych, chciałem zacytować dowcip: „Proszę mnie zatrudnić, znam kilka języków”. „Proszę pana, kilka języków to zna kelner w Szwajcarii. Co pan jeszcze potrafi?” .

Jestem wyczulony na tych, którzy uważają się za dobrych. Często ich spotykam. Mogliby z powodzeniem wydrukować sobie stosowne wizytówki na długo przed tym, zanim kapłan wypowie nad ich trumną nieśmiertelne: „To był dobry człowiek”.

Znający doskonale naszą kruchą kondycję Jezus był dosadny. Nie owijał w bawełnę: „Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą” (Mt 7, 11).

Jesteśmy źli. Jeden jest dobry.

Dumni ze swej pokory ze zdumieniem czytamy notatki żydowskiego teologa i filozofa Abrahama Joshuy Heschela o tym, że „gaśnie ona z chwilą, gdy zaczynamy być jej świadomi”. Mocne słowa.

Wszystko jest darem. Cóż mam czego bym nie otrzymał?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także