Nowy numer 14/2020 Archiwum

Szef MSZ dla "Wprost": Mamy pomysł, jak odzyskać wrak Tu-154

Zaproponowałem szefowi rosyjskiego MSZ Siergiejowi Ławowrowi, by wrak tupolewa wrócił do Polski, ale pozostał pod specjalną obserwacją Rady Europy, a Rosja miałaby do niego dostęp, gdy wymaga tego śledztwo - poinformował w wywiadzie z "Wprost" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

W rozmowie wskazano, że sprawa tupolewa to dla rządów PiS "symboliczna porażka". "Kwestia zwrotu wraku ma znaczenie nie tylko symbolicznie. Rosja nie zgadza się na wydanie wraku, zanim strona polska nie zakończy śledztwa. Tymczasem nasze śledztwo trwa i występujemy o kolejne dokumenty dowodowe" - powiedział.

Na uwagę, że w takim razie sytuacja jest więc "patowa", Czaputowicz odparł, że tak by tego nie określił. "W ostatnim roku nasi prokuratorzy mieli dostęp do wraku i możliwość jego wielodniowych badań. Także społeczność międzynarodowa jest po naszej stronie, mamy w tej sprawie rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Podczas mojej ostatniej rozmowy z ministrem Siergiejem Ławrowem w Helsinkach wyszliśmy też z propozycją odpowiadającą na niektóre postulaty strony rosyjskiej" - mówił.

Czaputowicz podkreślił, że Rosja uważa, ze nie może nam zwrócić wraku, bo po pierwsze sama ciągle prowadzi śledztwo, a po drugie - "obawia się rzekomych manipulacji materiałem dowodowym przez stronę polską". "Proponujemy więc, by wrak wrócił do Polski, ale pozostał pod specjalną obserwacją Rady Europy, która byłaby gwarantem jego nienaruszalności. Zobowiązalibyśmy się także umożliwiać Rosjanom dostęp do wraku, gdyby wymagało tego rosyjskie śledztwo" - mówił.

Pytany, jak zareagował minister Ławrow, Czaputowicz odparł, że "nie do szło do zbliżenia stanowisk". "W związku z tym przedstawiliśmy raport Radzie Europy, wymagany przez wspomnianą rezolucję. Liczymy na dalsze zaangażowanie tej organizacji na rzecz zwrotu naszej własności oraz w zakresie odpowiedniej ochrony i dostępu do miejsca katastrofy. Rosja twierdziła też, że wspomniana rezolucja jej nie obowiązuje, bowiem jej przedstawiciele nie brali udziału w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego. Obecnie jednak uczestniczą w posiedzeniach, więc ten argument stał się nieaktualny" - stwierdził Czaputowicz.

Na uwagę, że Rosja nie została zaproszona na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, szef MSZ odparł, że Ławrow został uprzedzony o tym, że zaproszenia nie będzie. "Pamiętamy o roli Rosji w pokonaniu faszyzmu, ale to była rocznica rozpoczęcia wojny, w której na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow Rosja była sojusznikiem Hitlera i 17 września 1939 r. napadła na Polskę. Nie możemy godzić się na relatywizowanie historii" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

« 1 »

Polecamy

 • jurek
  23.09.2019 10:06
  jurek
  A co przez 4 lata ustaliła komisja Macierewicza i prokuratura w sprawie katastrofy?. Jakies dowody na zamach?
  doceń 4
 • morfeo
  23.09.2019 12:24
  "Pamiętamy o roli Rosji w pokonaniu faszyzmu, ale to była rocznica rozpoczęcia wojny, w której na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow Rosja była sojusznikiem Hitlera i 17 września 1939 r. napadła na Polskę. Nie możemy godzić się na relatywizowanie historii" - podkreślił szef polskiej dyplomacji, który zaprosił delegację niemiecką w iście vip-owskim stylu. Czyli nie ma zgody na relatywizację, chyba, że dotyczy Niemców? Ah, przepraszam, przecież według aktualnej wersji historii Hitlerowcy nie byli Niemcami, tylko Hitlerowcami. Pytanie, za co w takim razie przepraszał prezydent Niemiec...
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane