Nowy numer 14/2020 Archiwum

Kronika zbrodni

Już na początku inwazji czerwonoarmiści dopuszczali się zbrodni na wziętych do niewoli polskich żołnierzach.

Dzisiaj okoliczności, w jakich doszło do zawarciu paktu Ribbentrop–Mołotow (o czym na początku „Czerwonego najazdu” pisze Dariusz Kaliński, popularyzator historii II wojny światowej i autor m.in. „Czerwonej zarazy”), są już dobrze znane. Zainteresowanym polecam wydany również w Polsce „Pakt diabłów” Rogera Moorhouse’a. Wartość najnowszej książki Kalińskiego polega na przystępnym, a jednocześnie szczegółowym przedstawieniu sytuacji przed, w czasie i po inwazji 17 września 1939 r. na terenach zajętych przez Armię Czerwoną.

Mało precyzyjny i fatalny w skutkach rozkaz naczelnego wodza marszałka Rydza-Śmigłego, by nie walczyć z bolszewikami, chyba że w specjalnych okolicznościach, zdezorientował dowódców i utrudnił obronę. Jednak w wielu miejscach, jak chociażby w Grodnie, polskie wojsko stawiło opór. Autor z detalami opisuje działania oddziałów sowieckich, wspieranych czasami przez zbolszewizowanych mieszkańców.

Już na początku inwazji czerwonoarmiści dopuszczali się zbrodni na wziętych do niewoli polskich żołnierzach. Przykładem może być rozstrzelanie kilkudziesięciu żołnierzy z baonu fortecznego KOP „Sarny”, wziętych do niewoli w okolicach Tynnego. Prawdopodobnie największa egzekucja miała miejsce pod Kostopolem, gdzie zginęło ponad 2 tys. polskich jeńców. Z rzezi uratowało się około 20 Polaków, którym cudem udało się zbiec. Autor przytacza wiele podobnych, czasem drastycznych faktów.

Mordowano nie tylko żołnierzy, ale również zwykłych mieszkańców. Jest faktem, że zbrodnie te popełniali również przedstawiciele mniejszości narodowych, członkowie tzw. czerwonych milicji czy komitetów rewolucyjnych. Końcowe rozdziały książki Kaliński poświęca ludobójstwu dokonanemu na polskich oficerach i deportacjom polskiej ludności w głąb ZSRR.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama