Nowy numer 21/2020 Archiwum

Bohater nie z pomnika

Film Michała Rosy odkrywa przed widzem mało znane karty z życiorysu Józefa Piłsudskiego.

Film nie wybiela

Po klęskach powstania listopadowego, a szczególnie styczniowego lansowana przez Piłsudskiego idea walki zbrojnej nie miała zbyt wielu zwolenników. To wszystko zostało w „Piłsudskim” wyraźnie, chociaż skrótowo pokazane. Podobnie jak rysujące się coraz bardziej rozłamy w PPS. Jednym z ważnych wydarzeń, jakie znalazły się w filmie, jest bunt, który wstrząsnął Rosją w 1905 roku, kiedy w zaborze rosyjskim rozpoczęły się masowe demonstracje i strajki, a także działalność Piłsudskiego jako szefa Organizacji Bojowej PPS. Jedną z akcji OB była krwawo stłumiona demonstracja na placu Grzybowskim w Warszawie. Klęska rewolucji 1905 roku doprowadziła do rozłamu w PPS. Film przedstawia okoliczności, w jakich doszło do rozłamu w partii w Wiedniu. Piłsudski stanął na czele PPS – Frakcji Rewolucyjnej, do której przeszła większość członków Organizacji Bojowej, by rozpocząć nowy etap swojej działalności.

Z wątkiem politycznym splata się wątek osobisty dotyczący skomplikowanych relacji Piłsudskiego z kobietami jego życia. Chodzi o żonę Marię, dla której zmienił wyznanie i która przez wiele lat była jego podporą, pomagała mu w trudnych momentach życia i działalności konspiracyjnej, oraz Aleksandrę, jego podkomendną, również zasłużoną sprawie niepodległości. Film nie tuszuje, jak to bywa w wielu opowieściach o postaciach z pomnika, mało chlubnych wydarzeń z życia bohatera, a do takich przecież należy pozamałżeński romans.

Wybór Borysa Szyca do roli Piłsudskiego, dla wielu zaskakujący, okazał się posunięciem znakomitym. Szyc stworzył wielką kreację. Tytułowy bohater filmu w jego ujęciu to z jednej strony człowiek zdecydowany, pewny siebie i przekonany o swoich racjach, ale jednak niepozbawiony wątpliwości. Potrafi być delikatny, ale też bezwzględny, co udowadniają sceny obrazujące jego osobiste i konspiracyjne relacje z kobietami, czyli żoną Marią, i Aleksandrą. Magdalena Boczarska przekonująco zagrała żonę Piłsudskiego, natomiast Maria Dębska tak naprawdę ze względów scenariuszowych nie miała wiele możliwości, by dowieść swego talentu. Doskonale w roli Walerego Sławka spisał się Jan Marczewski. Była to pierwsza znacząca rola filmowa w karierze aktora. Wyrazistą postać w roli Aleksandra Prystora stworzył również Tomasz Schuchardt.

Z pewnością na uwagę, prócz znakomitej obsady, zasługuje scenografia autorstwa Ryszarda Melliwy i Łukasza Trzcińskiego. W filmie historycznym scenografia i kostiumy – te w „Piłsudskim” przygotowała Magdalena Biedrzycka – odgrywają przecież główną rolę. Trzeba przyznać, że film został nakręcony z wielką starannością o każdy szczegół.

„Piłsudski” nie jest jedynym „rocznicowym” filmem, jaki w tym roku wejdzie na ekrany. Tydzień po jego premierze na ekrany wchodzą „Legiony” Dariusza Gajewskiego z Janem Fryczem w roli Piłsudskiego. W tyle nie pozostaje telewizja, która od grudnia emitować będzie serial „Ziuk. Młody Piłsudski” Jarosława Marszewskiego z Grzegorzem Otrębskim w roli tytułowej. •

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    20.10.2019 16:45
    Nie pasuje odtwórca do głównej roli wizualnie, nie pasuje.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama