Nowy numer 47/2019 Archiwum

Od kliknięcia do przegięcia

Uzależnić można się od wszystkiego. Także od internetu. Godziny spędzone przed ekranem mogą negatywnie wpłynąć na psychikę dzieci.

Jak wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”, 56 proc. młodzieży uważa, że powinna mniej korzystać z telefonu, 42 proc. korzysta z niego dłużej niż zamierza, a 27 proc. nie jest w stanie wytrzymać bez telefonu. Aż 26 proc. nastolatków przyznało, że zaniedbuje obowiązki i nie wysypia się z powodu używania smartfona. Raport pokazuje, że zdecydowana większość młodych użytkowników ma internet pod ręką i korzysta z niego głównie za pomocą smartfona. Dzięki temu młodzi są blisko ważnych wydarzeń, mają stały dostęp do bieżących informacji i niemal non stop są w kontakcie ze znajomymi. Tylko czy potrafią właściwie selekcjonować te wiadomości?

FOMO to nie pluszak

Choć FOMO brzmi jak imię jakiejś sympatycznej pluszowej maskotki, w rzeczywistości opisuje bardzo niepokojące zjawisko. To skrót od Fear Of Missing Out, czyli lęk przed odłączeniem, obawę przed pominięciem czegoś ważnego. Kierowanie się potrzebą, a nawet przymusem bycia na bieżąco może stać się przyczyną wielu problemów.

Akademia NASK udziela rad: Jeśli zauważysz u siebie niepokój na myśl o braku dostępu do internetu, obawę przed byciem pominiętym, notoryczne zerkanie i odświeżanie mediów społecznościowych, maila, newsów, potrzebę szybkiego odpisania na wiadomość, to mogą być oznaki FOMO! W takiej sytuacji usiądź na chwilę i zastanów się, co tak właściwie przeraża cię w chwilowym odcięciu od świata online. Być może porównujesz się ze swoimi znajomymi i czujesz, że zdjęcie ręki z pulsu choć na chwilę pozbawi Cię dostępu do wspaniałego i barwnego życia dziejącego się poza Tobą. Nie wpadaj w pułapkę idealnych zdjęć i postów – tak nie wygląda prawdziwe życie.

– Wielu młodych ludzi nie dopuszcza do siebie myśli o byciu offline. Nie chodzi tu o tydzień czy nawet dzień sieciowej absencji, ale o godziny i minuty. Pewność obecności w sieci powoduje często poprawę samopoczucia. Niestety, trzymanie ręki na pulsie internetowej rzeczywistości może spowodować, że dla przyjaciół i rodziny poza siecią zostaje już niewiele czasu, a i nasze dotychczasowe zainteresowania i pasje mogą na tym ucierpieć – mówi Marta Witkowska z Akademii NASK.

Chęć permanentnego bycia online nie jest wywiedziona wyłącznie z potrzeby podążania za newsami. Internet to kopalnia inspiracji i rozrywki – świat komunikatorów, memów, filmików, gier i wielu innych przyjemności.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama