Nowy numer 41/2019 Archiwum

Rozmywanie prawdy

80. rocznica wybuchu II wojny światowej stała się dla Rosji pretekstem do działań, których celem jest rozmycie odpowiedzialności Związku Sowieckiego za udział w agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz za zbrodnię katyńską.

Wiele wskazuje na to, że Rosja rozpoczęła wielką operację propagandową, przygotowywaną z myślą o przyszłorocznych obchodach zakończenia II wojny światowej, w której Rosja będzie się starała pokazać wyłącznie w roli zwycięzcy i wyzwoliciela Europy. Dlatego stara się rozmyć prawdę o traktacie Ribbentrop–Mołotow i usunąć poza nawias oficjalnej historii pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej. Tymczasem traktat, a zwłaszcza towarzyszący mu tajny protokół, był integralną częścią sekwencji wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu wojny i zdeterminowały jej dalszy bieg. Sowiecka propaganda przez lata zaprzeczała jego istnieniu, przedstawiając agresję na Polskę 17 września 1939 r. jako akt wyzwolenia narodów białoruskiego i ukraińskiego spod polskiej okupacji.

W czasach pierestrojki był moment, kiedy wydawało się, że historia przestanie dzielić Polaków i Rosjan. W grudniu 1989 r. Zjazd Deputowanych Ludowych – najważniejszy organ ustawodawczy Związku Sowieckiego – potępił tajny protokół traktatu Ribbentrop–Mołotow. Decyzja prezydenta Borysa Jelcyna, aby przekazać do Polski dokumenty świadczące o tym, że decyzję o wymordowaniu polskich jeńców podjęło sowieckie kierownictwo, oraz budowa polskich cmentarzy w Katyniu, Miednoje pod Twerem oraz w Piatichatkach w pobliżu Charkowa stanowiły kolejny ważny etap procesu rozliczenia przeszłości i uczczenia pamięci ofiar. Co ważne, w ustaleniu prawdy pomagali nam także Rosjanie – historycy, prokuratorzy, lokalni pasjonaci, wspierani przez państwo rosyjskie. Ostatnio jednak to nastawienie rosyjskich elit politycznych do polityki historycznej radykalnie się zmieniło. Putinowska Rosja przeprowadza rehabilitację Stalina i traktuje tę sprawę jako ważną kwestię bieżącej polityki zagranicznej.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL