Nowy numer 14/2020 Archiwum

Zdrowo, czyli jak?

Jak wskazuje najnowszy sondaż CBOS, ponad 80 proc. Polaków jest przekonanych o tym, że zdrowo się odżywia. Czy rzeczywiście tak jest?

Z badań wynika, że w ciągu 5 lat niektóre nawyki żywieniowe nieco się zmieniły. Za to inne, także te niekoniecznie korzystne dla zdrowia, są wciąż obecne w codziennym funkcjonowaniu. W najnowszym sondażu CBOS („Jak zdrowo odżywiają się Polacy?”) uwagę zwraca zmiana świadomości w stosunku do lat poprzednich. O tym, że zdrowo się odżywiają, przekonani są respondenci z wyższym wykształceniem (88 proc.), kadra kierownicza i specjaliści (90 proc.) oraz osoby pracujące w prywatnych gospodarstwach rolnych (91 proc.). Na ocenę sposobu odżywiania się ma także wpływ zamożność badanych. Osoby określające swoje warunki materialne jako złe częściej uważały, że odżywiają się niezdrowo.

Co jemy?

Polacy codziennie jedzą pieczywo i produkty mączne (90 proc.) oraz mleko i jego przetwory (56 proc. badanych). W codziennym jadłospisie większości znajduje się też kawa (71 proc.). Jest to jeden z bardziej lubianych napojów wypijanych codziennie. Co piąta osoba deklaruje, że wypija więcej niż jedną kawę dziennie. A do kawy koniecznym dodatkiem są słodycze. Aż 24 proc. badanych przyznaje, że słodycze i ciasta są obecne w jadłospisie przynajmniej raz dziennie, a mniej więcej połowa Polaków deklaruje, że kilka razy w tygodniu. W słodkościach lubują się głównie młodsi respondenci (z grupy 18–24 lata). Nie gardzą nimi jednak także osoby starsze (po słodycze często sięga 20 proc. osób powyżej 65. roku życia). Można więc zaryzykować stwierdzenie, że Polacy lubią słodycze i jedzą je często.

Aż 10 proc. ankietowanych codziennie pije napoje słodzone, w tym coca-colę. Najczęściej są one wypijane przez rolników (23 proc.) i robotników (ok. 20 proc.), najrzadziej przez rencistów (70 proc.) i emerytów (72 proc.). U 36 proc. respondentów mięso i jego przetwory również występują w codziennym jadłospisie. Przy czym mężczyźni jedzą mięso częściej niż kobiety. Ciekawe jest to, że wraz ze wzrostem zagęszczenia ludności w danym miejscu spada odsetek osób zjadających mięso. Tym samym zwiększa się liczba respondentów, którzy całkowicie wyeliminowali je z jadłospisu. Z codziennej diety mięso najczęściej eliminują pracujący na własny rachunek (4 proc.), gospodynie domowe (4 proc.) czy reprezentanci kadry kierowniczej i specjaliści (3 proc.), a także osoby, które swoje warunki bytowe określają jako złe (4 proc.).

Zdrowym nawykiem jest codzienne spożywanie świeżych lub mrożonych warzyw i owoców. Ich regularną obecność w diecie deklaruje ponad 60 proc. Polaków. Wydaje się więc, że promowanie przez dietetyków i specjalistów żywienia oraz media modelu kolorowego talerza z przewagą warzyw zaczyna przynosić efekty. Nie jesteśmy natomiast nadal przekonani do jedzenia ryb, ryżu i kaszy. Stosunkowo rzadko w codziennej diecie występują też jajka (tylko 15 proc. badanych).

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • Tomaszszcz
    30.09.2019 14:02
    Redakcjo! Czemu boisz sie prawdy? Czemu jie napiszesz ze tak sie dzieje nadal? Ze te brutalne wydarzenia sa nadal ! zamiatane pod dywan czemu? Tak bardzo redakcjo boisz sie prawdy? Słów Jezusa ze prawda nas wyzwoli? Nie rozumiem! Prosze mi to wyjasnic!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama