Gość Sandomierski 38/2019 Archiwum

Punkty zaczepienia

Czy w Supermanie, Spider-Manie albo Batmanie można doszukiwać się podobieństwa do Jezusa? Co wspólnego ma „Hobbit” z przekazem Ewangelii? I czy kontrowersyjnego reżysera Woody’ego Allena godzi się nazywać moralistą i porównywać ze św. Tomaszem z Akwinu?

Choć przynajmniej niektóre z tych pytań mogą wydawać się dziwne, Robert Barron, biskup pomocniczy Los Angeles, stawia je jak najbardziej serio. Wychodzi bowiem z założenia, że tytułowe „ziarna Słowa” są rozsiane także w naszej, z pozoru niemal całkowicie zlaicyzowanej kulturze masowej. „(…) zintegrowana ikona chrześcijańskiej doktryny eksplodowała w czasach reformacji i oświecenia, a jej zwęglone i zniekształcone fragmenty wylądowały to tu, to tam, zaśmiecając współczesne środowisko kultury. Z tego powodu nie znajdziemy, przynajmniej zbyt często, w całości, pięknie ukazanego katolickiego dzieła, a zamiast tego będziemy natrafiać na jego części praktycznie wszędzie, pod warunkiem że będziemy mieli oczy, które będą w stanie je dostrzec” – pisze we wstępie do swojej książki.

Dostępne jest 49% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji