Nowy numer 39/2020 Archiwum

Punkty zaczepienia

Czy w Supermanie, Spider-Manie albo Batmanie można doszukiwać się podobieństwa do Jezusa? Co wspólnego ma „Hobbit” z przekazem Ewangelii? I czy kontrowersyjnego reżysera Woody’ego Allena godzi się nazywać moralistą i porównywać ze św. Tomaszem z Akwinu?

Choć przynajmniej niektóre z tych pytań mogą wydawać się dziwne, Robert Barron, biskup pomocniczy Los Angeles, stawia je jak najbardziej serio. Wychodzi bowiem z założenia, że tytułowe „ziarna Słowa” są rozsiane także w naszej, z pozoru niemal całkowicie zlaicyzowanej kulturze masowej. „(…) zintegrowana ikona chrześcijańskiej doktryny eksplodowała w czasach reformacji i oświecenia, a jej zwęglone i zniekształcone fragmenty wylądowały to tu, to tam, zaśmiecając współczesne środowisko kultury. Z tego powodu nie znajdziemy, przynajmniej zbyt często, w całości, pięknie ukazanego katolickiego dzieła, a zamiast tego będziemy natrafiać na jego części praktycznie wszędzie, pod warunkiem że będziemy mieli oczy, które będą w stanie je dostrzec” – pisze we wstępie do swojej książki.

Tym podejściem bp Barron przypomina trochę świętego Pawła, który ołtarz poświęcony „Nieznanemu Bogu” potraktował jako punkt wyjścia do głoszenia Ewangelii Ateńczykom. Nie chodzi o to, by na siłę wmawiać wytworom współczesnej kultury chrześcijańskie przesłanie, ale o to, by o Ewangelii rozmawiać ze światem jego językiem. Biskup Barron robi to za pomocą króciutkich esejów, cechujących się zawsze logicznym, przejrzystym wywodem. Punktów zaczepienia do rozmowy o Ewangelii szuka w filmie, książkach, polityce i kulturze. Choć prowadzi z czytelnikiem dialog, jest jednocześnie przeciwnikiem takiego – typowego dla naszych czasów – dialogu, w którym rozmowa „miałaby zawsze pozostawać otwarta, a decyzja lub osąd być stale odraczany”. Dzięki temu mamy do czynienia z bardzo ożywczą lekturą.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także