Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bóg od wielkiego dzwonu

Myślimy sobie: "To teraz, to w tym czasie będą dokonywać się rzeczy niewiarygodne. Z nieba poleją się strumienie 
Bożej łaski". A przecież to dzieje się od początku świata, każdego dnia, o każdej porze roku.

Papież Franciszek chodzi po afrykańskiej ziemi. Ziemi najuboższych z ubogich. Ziemi, w którą wsiąkały hektolitry krwi niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn zamordowanych z nienawiści. Ziemi ludzi często pogardzanych, zapomnianych, wykluczonych. Ci ludzie stają dziś w zadziwieniu i radości, że właśnie do nich przybył Namiestnik Chrystusa.

A przecież Chrystus od zawsze przychodzi właśnie do takich ludzi, o których świat zapomniał, których wyrzuca poza margines swojej tolerancji i estetyki. To jest Ewangelia. Dzisiaj media światowe prześcigają się w zapewnianiach, że papieska pielgrzymka do Mozambiku czy na Madagaskar przyniesie nową jakość życia, obudzi nadzieję.

To ma miejsce przy okazji każdego wielkiego wydarzenia w życiu duchowym Kościoła - każdy jubileusz, każdy Rok Święty przynosi obietnicę czegoś nowego. Myślimy: "To teraz, to w tym czasie będą dokonywać się rzeczy niewiarygodne. Z nieba poleją się strumienie 
Bożej łaski". A przecież to dzieje się od początku świata, każdego dnia, o każdej porze roku. Podczas każdej Mszy, w każdej Spowiedzi.

Taka jest jednak moja konstrukcja duchowa, że czasem potrzebuję nowego impulsu, by to zauważyć, przyjąć, tym się ucieszyć. A Bóg - który jest Bogiem niewyobrażalnie bliskim - nie gorszy się moją kiepską kondycją, moją niewiarą, ale odpowiada na to, co jest moim "dzisiaj".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Aleksandra Pietryga

Redaktorka Gosc.pl

Absolwentka studiów teologicznych na Uniwersytecie Opolskim i podyplomowych studiów dziennikarskich w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Pracowała w szkolnictwie, a także instytucjach zajmujących się problemami rodzin. Od studiów publikowała w prasie lokalnej Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, a także w mediach katolickich. Była zawodowo związana z portalami internetowymi: Opoka.fm i Opoka.tv. Współautorka (razem z ks. Markiem Dziewieckim) audiobooka "Uzależnienia. Jak je pokonać? Jak się przed nimi chronić?". W "Gościu" od 2010 roku. Interesuje się psychologią i teologią duchowości. Uwielbia czytać książki, jeździć na rowerze i gotować. Jej obszar specjalizacji to rodzina i wiara.

Kontakt:
aleksandra.pietryga@gosc.pl

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji