Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Dzikość serca

Ogień. Jak innym słowem opisać to, co wylewało się z głośników nad Popradem? W ostatnich dniach sierpnia słupy wyznaczające północną granicę Bałkanów postawiono na Sądecczyźnie.

Maria Todorova, urodzona w Sofii publicystka wykładająca historię regionu na amerykańskich uczelniach, w swych „Bałkanach wyobrażonych” cały obszerny rozdział poświęciła granicom tego regionu. Gdzie leżą? Pamiętam święte oburzenie Chorwatów, którym kilkukrotnie sugerowałem, że należą do kultury Bałkanów. Protestowali, wskazując ręką wschód. Todorova nie przewidziała jednego: w ostatnich dniach sierpnia słupy graniczne Bałkanów postawiono nad Popradem. Na Sądecczyźnie. Na historycznym europejskim szlaku wędrówek ludów z południa na północ.

Pojedynek na trąbki

Klimaty rodem z roztańczonej, obleganej przez tysiące ludzi serbskiej Guczy? Dzikość serca przemieszana z nostalgią? Feeria barw i dźwięków? Kąpiel w wartkim Popradzie (niemal jak nad rzeką w „Czasie Cyganów”) i nieśmiertelne „Ederlezi” obok tęsknoty skrzypiec i wulkanu orkiestr dętych? Takie klimaty tylko w Barcicach pod Starym Sączem. Na niezwykłej imprezie Pannonica Folk Festival – miejscu spotkań i celebrowania kontaktu z żywą kulturą nowej Europy w jej licznych odmianach: węgierskiej, bałkańskiej, cygańskiej i karpackiej.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL