Nowy Numer 37/2019 Archiwum

W ogniu nieporozumień

Palą się lasy Amazonii. Na portalach społecznościowych aż roi się od informacji o zagładzie płuc Ziemi. W rzeczywistości sytuacja jest bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać.

Notki stworzone na podstawie zdjęć satelitarnych wykonanych przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA były w ostatnich dniach publikowane przez miliony ludzi na całym świecie. Czy można się dziwić tym ogromnym zasięgom i emocjonalnym reakcjom? Skoro za chwilę ulec mają zniszczeniu płuca planety, należy bić na alarm.

Po pierwsze: zdjęcia

Spróbujmy rozebrać na czynniki pierwsze umieszczane w internecie informacje. Po pierwsze: co widać na zdjęciach? Bardzo często nie Amazonię, tylko pożary lasów z innych części świata – od USA, przez Europę, po Indie. Niektóre z publikowanych zdjęć zostały zrobione co prawda w Amazonii, ale są stare. Na przykład prezydent Francji Emmanuel Macron umieścił pod jednym ze swoich tweetów zdjęcie sprzed ponad 20 lat. Inna fotografia, opublikowana przez Madonnę, została zrobiona ponad 30 lat temu.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji