Nie do pogodzenia?

Czy dwa porządki – doktryny katolickiej i prawa świeckiego – są skazane na nieusuwalny konflikt? – pyta Jacek Dziedzina w tym wydaniu „Gościa Niedzielnego” (ss. 24–25).

Kontynuuje tym samym temat tajemnicy spowiedzi, dokonując analizy rozwiązań prawnych przyjętych w Stanach Zjednoczonych. Tam również wielokrotnie pojawiały się zakusy prawodawcy, by zmuszać kapłanów do ujawnienia tajemnicy spowiedzi. Największym, zdaniem autora, problemem spowiednika w Stanach jest tzw. przywilej pastoralny, który wprawdzie jest uznawany przez wszystkie stany, ale w razie rezygnacji z tajemnicy przez penitenta tylko niektóre gwarantują prawo do tajemnicy również duchownemu. Pytanie o konflikt pomiędzy dwoma porządkami powraca również w „Rozmowie Gościa”, w której ojciec Paweł Adamik, dyrektor Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach we Wrocławiu, mówi o zainteresowaniu egzorcyzmami oraz konieczności współpracy między egzorcystą i lekarzem. Porządki: naturalny i duchowy nie muszą się przecież wykluczać. Nawet nie powinny. Zło osobowe – szatan – istnieje, to nie ulega wątpliwości, ale... zanim udasz się do egzorcysty, idź najpierw po prostu do duszpasterza. I do psychologa. Nie zawsze to, co wydaje się nie do pogodzenia, faktycznie takie jest.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.