Nowy numer 18/2024 Archiwum

Neoprezbiterzy 2006

W wigilię Zesłania Ducha Świętego, 3 czerwca o godz. 10.00, w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu rozpocznie się uroczysta Msza św., podczas której biskup opolski abp Alfons Nossol udzieli święceń kapłańskich 10 diakonom, tegorocznym absolwentom Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu.

Dziś prezentujemy krótkie sylwetki tegorocznych neoprezbiterów, którzy w tygodniu poprzedzającym przyjęcie sakramentu święceń, od 27 maja do 2 czerwca, odbywają tygodniowe rekolekcje w ośrodku rekolekcyjnym w Pławniowicach. Ćwiczeniom rekolekcyjnym przewodniczy ks. prałat Zygmunt Nabzdyk, diecezjalny ojciec duchowny kapłanów.

Ks. Paweł Brudek

Pochodzi z parafii Świętej Trójcy w Korfantowie. Jego rodzice Urszula i Józef Brudkowie mają jeszcze drugiego syna Artura. Paweł Brudek jest absolwentem NSD w Częstochowie. Studia teologiczne zakończył obroną pracy magisterskiej z psychologii pt. „Choroba alkoholowa jako czynnik dysfunkcyjności rodziny”. Jego zainteresowania to: psychologia, liturgia, problematyka rodzinna, gotowanie i wędrówki górskie. Praktykę diakońską odbył w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Uważa, że w Polsce poważnym problemem jest kryzys życia rodzinnego spowodowany alkoholizmem, bezrobociem i wyjazdami zarobkowymi.

Ks. Wiesław Garbacz

Jest synem Anieli i Stanisława, ma młodszego brata Marcina. Pochodzi z parafii Nawiedzenia NMP w Ścinawie Małej. Ukończył Technikum Mechaniczne w Nysie. Jako diakon praktykę duszpasterską odbył w parafii śś. Piotra i Pawła w Opolu. O kapłaństwie ks. Wiesław marzył od dziecka i duży wpływ na taką decyzję miała formacja ministrancka. Wśród jego pasji na szczególną uwagę zasługują motoryzacja, piłka nożna i podróże rowerowe. Zdaniem ks. Wiesława, współczesnego kapłana powinny cechować: otwartość, uczciwość i gorliwość. Pracę magisterską poświęcił „zagadnieniom cnoty w Listach św. Ambrożego”.

Ks. Adam Jankowski

Syn Soni i Krzysztofa, pochodzi z parafii św. Floriana w Żywocicach. Jest absolwentem LO w Krapkowicach Otmęcie. Obronił pracę magisterską pt. „New Age – nowy paradygmat religijności?”. Praktykę diakońską odbył w parafii w Biedrzycho- wicach, wcześniej głosił słowo Boże w czasie wakacji i redagował gazetkę w rodzinnej parafii. Uważa, że największymi problemami są bezrobocie i niskie zarobki, co jest w naszej diecezji przyczyną licznych wyjazdów do pracy za granicę. Wyjazdy za pracą przyczyniają się do rozpadu rodzin. Poza obowiązkami duszpasterskimi interesuje się muzyką, problemem sekt i nowych ruchów religijnych oraz dobrym filmem.

Ks. Wojciech Janus

Jest synem Lucyny i Bolesława, ma brata Przemysława i siostrę Lucynę. Pochodzi z parafii św. Rocha w Tułowicach. Jest absolwentem I LO w Opolu. Jako diakon praktykę duszpasterską odbył w parafii NSPJ w Raciborzu. Wpływ na jego powołanie miały spotkania młodzieży na Górze św. Anny oraz świadectwa księży. – Współczesny duszpasterz powinien cechować się otwartością wobec ludzi i szczególnie poświęcić się młodzieży – uważa ks. Wojciech. Interesuje go młodzieżowa muzyka religijna oraz turystyka górska. Obronił pracę magisterską na temat: „Prozodyczno--teologiczna koncepcja muzyki w traktacie De musica św. Augustyna”.

Ks. Daniel Kasprzak

Urodził się w rodzinie Stanisławy i Andrzeja, ma siostrę Izabelę. Pochodzi z parafii św. Bartłomieja w Głogówku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Głogówku. Jego praca magisterska z liturgiki związana jest z rodzinną miejscowością, jej temat brzmi: „Kult Matki Bożej Loretańskiej w Głogówku”. Dotychczasowe doświadczenia duszpasterskie, to diakońska praktyka w parafii Świętej Rodziny w Zawadzkiem, katechezy, kazania, wyjazdy na kolonie, także z dziećmi niepełnosprawnymi. Uważa, że współczesny duszpasterz musi być otwarty na ludzi, na pracę z młodzieżą i grupami parafialnymi. Jego zainteresowania to liturgia, muzyka poważna i pływanie.

Ks. Mariusz Pełechaty

Z parafii św. Tomasza Apostoła w Kietrzu jest synem Teresy i Edwarda oraz bratem Ewy, studentki. Jest absolwentem LO w Kietrzu. Obronił pracę magisterską z filozofii nt. „Zagadnienia genezy i istoty religii w ujęciu Henry’ego Bergsona”. Do swoich zainteresowań poza zawodowymi, zalicza sport i czytanie literatury pięknej. Jego dotychczasowe doświadczenia duszpasterskie to: katechezy, kazania, piesze pielgrzymki, prowadzenie kolonii Caritas i praktyka diakońska w parafii Pietrowice Wielkie. Uważa, że ważnym problemem dla Kościoła w Polsce jest praca z młodymi i otwartość na działalność grup parafialnych.

Ks. Mateusz Potoczny

Syn Bogusławy i śp. Zbigniewa, ma trzy siostry: Elżbietę, Agnieszkę i Karolinę. Pochodzi z parafii św. Anny w Chmielowicach. Jest absolwentem NSD w Częstocho- wie. Praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Jakuba w Nysie. Jego powołanie kształtował przykład księży: Alfreda Michalika i Huberta Skomudka. Uważa że, kapłan powinien być szczerze i otwarty i radosny. Jego hobby to: muzyka klasyczna, podróże i wycieczki górskie. Uzyskał stopień magistra teologii na podstawie pracy: „Problem weryfikacji maryjnych objawień prywatnych w literaturze polskiej w świetle kryteriów teologicznych. Studium na podstawie opisów wydarzeń w Medjugorie”.

Ks. Andrzej Przybyła

Syn Doroty i Ditera, ma troje rodzeństwa: siostrę Ilonę oraz braci Mariana i Marcina. Pochodzi z parafii w Bierawie, maturę zdał w Technikum Elektrycznym w Kuźni Racibor- skiej. Jako diakon praktykował w parafii w Zdzieszowicach. Na jego powołanie wpływ mieli spotkani księża oraz uczestnictwo we Wspólnocie Orląt św. Jana, prowadzonej przez ks. Huberta Skomudka. Zainteresowania: psychologia, mediewistyka i media. Za najważniejszą cechę duszpasterza uważa „bycie dla coraz bardziej zagubionych ludzi”. Pracę magisterską pisał nt. „Teoria archetypów i symboli w psychologii analitycznej C.G. Junga i ich wymiar religijny”.

Ks. Krzysztof Romański

Pochodzi z Tarnowa Opolskiego, syn Małgorzaty i śp. Jana. Ma dwoje rodzeństwa: Romana (elektromonter) i Joannę (ekspedientka). Maturę zdał w Technikum Materiałów Budowlanych i Wiążących w Opolu. Praktykę diakońską odbywał w parafii w Opolu Szczepanowicach. Na jego powołanie wpływ mieli spotkani księża i siostry zakonne. Przez wiele lat był ministrantem. Interesuje się literaturą i liturgią. Za najważniejsze dla duszpasterza uważa otwartość, serdeczność, zamiłowanie do modlitwy i kontaktowość. Pracę magisterską napisał na temat „Problem grzechu pierworodnego w Katechizmie Kościoła Katolickiego”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy