Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Eko-PRL

Europosłanka Wiosny, Sylwia Spurek, chciałaby, aby mięso było mniej dostępne dla przeciętnego Polaka. Zdaje się, że tak już kiedyś było.

„Musimy doprowadzić do zmian instytucjonalnych, na przykład poprzez tworzenie nowych praw (...). Musimy sprawić, by produkcja wyrobów odzwierzęcych była trudniejsza i droższa”, napisała na Twitterze Sylwia Spurek. Przemyślenia europosłanki Wiosny były efektem spotkania z autorem książki "Jak stworzyć wegański świat", Tobiasem Leenaertem.

Po wpisie Sylwii Spurek Internet oczywiście zawrzał. Wiele osób słusznie zauważyło, że europosłanka chciałaby nam ograniczyć wolny wybór towarów konsumpcyjnych. Działania administracyjne, mające doprowadzać do drożenia konkretnych produktów, są sprzeczne z ideą państwa wolnorynkowego.

Ale pomysł na uczynienie mięsa droższym nie jest jedynym pomysłem lewicy na ograniczenie wolnego rynku. Innym jest np. obciążanie nowymi podatkami linii lotniczych, aby loty samolotem były droższe, i przez to ludzie rzadziej latali. Tylko że przez taki podatek mniej Polaków będzie stać na zwiedzanie świata, a wielu naszych rodaków pracujących za granicą rzadziej odwiedzałoby bliskich.

Te i podobne pomysły ograniczające wolny wybór są motywowane względami ekologicznymi. Ale zgodnie z tą logiką ekologiczny był PRL. Mało Polaków mogło sobie wtedy pozwolić na samochód, a jeszcze mniej na podróż samolotem. Mięso też było drogie i mniej dostępne dla przeciętnego Polaka. A przecież zanieczyszczenie środowiska w czasach komunizmu w naszym kraju było olbrzymim problemem.

Polacy raczej nie wspominają dobrze minionego ustroju. Trudno będzie ich przekonać do "eko-PRL". Nawet polska młodzież, nie pamiętająca czasów sprzed 1989 r., jest uodporniona na idee socjalizmu. Przykładem był chociażby ostatni zjazd ekologicznych aktywistów Fridays for Future w Lozannie. Polscy uczniowie sprzeciwili się na nim pomysłom uczniów francuskich i niemieckich, którzy chcieli proponować likwidację kapitalizmu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • Drem00r
  22.08.2019 14:18
  Drem00r
  Posłanka zwraca uwagę na problem, jakim jest rolnictwo paszowe i hodowla, a autor zamiast skupić się na źródle problemu próbuje to obśmiać.

  No ale przecież redaktor Bartczak zachwycał się Bolsonaro, który w Brazylii wycina ostatnie lasy deszczowe, by Brazylia produkowała więcej krów na eksport.
  doceń 30
 • jurek
  23.08.2019 21:49
  Znam jeszczxe jedna instytucję, która zabiega o ograniczenie spożycia mięsa (szczególnie w piątki). Co ciekawsze ta sama instytucja nie nakazuje swoim wiernym i innych krajach europejskich podobnego postu. (czy to tez element postkomuny??)
  doceń 6
 • Kopyrda
  24.08.2019 02:13
  Szanowny Panie Reaktorze: Amazonska dzungla plonie, poniewaz brazylijscy hodowcy chca produkowac i eskportowac wiecej wolowiny. Zgaduje, za Pan ich popiera.
  doceń 11
 • kolo
  26.08.2019 15:21
  Zazwyczaj jest tak, że ci którzy wycierają sobie usta wolnością i demokracją, najczęściej chcą ją najbardziej ograniczać dla innych. Europosłanka jak i cała jej ekipa polityczna nie są tu wyjątkiem.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji