Nowy numer 3/2021 Archiwum

Celtyckie korzenie

Odkryj piękno irlandzkiej i szkockiej muzyki, rozbrzmiewającej na Wyspach od XVII do XIX stulecia.

Na dźwięk jego nazwiska wielu melomanom nad Wisłą rozbłyskują oczy. Jordi Savall, kataloński muzyk, kompozytor i interpretator muzyki renesansu i baroku, współtwórca i dyrygent zespołów Hespèrion XXI i Le Concert des Nations, jest wirtuozem gry na violi da gamba.

Swego czasu, w ramach krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia, artysta zaprezentował publiczności swój monumentalny projekt „Jeruzalem”. Próbował w nim opisać muzyką rozpalone słońcem Miasto Pokoju. Zebrał wokół siebie śmietankę klasycznych i ludowych muzyków (różnych wyznań i narodowości, m.in. z Hiszpanii, Francji, Belgii, Grecji, Izraela, Palestyny, Iraku, Azerbejdżanu, Turcji, Maroka, Afganistanu, Armenii i Syrii) i wyruszył w podróż po mieście, w którym każdy metr kwadratowy jest religią. Za ten projekt otrzymał tytuł Artysty UNESCO na rzecz Pokoju.

Tym razem Savall, od lat odkurzający zapomniane muzyczne manuskrypty, zabiera nas na Wyspy – do świata muzyki celtyckiej. Na albumie "The Celtic Viol" usłyszymy oszczędną, momentalnie wpadającą w ucho, porywającą muzykę graną na dwóch instrumentach. Savallowi towarzyszy Andrew Lawrence-King na harfie irlandzkiej. Wykonują aż 29 utworów. Odkrywają na nowo piękno irlandzkiej i szkockiej muzyki od XVII do XIX stulecia.

Dowd's Reel - Jordi Savall, Celtic Viol
4096quagmire

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także