Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Komendant

Elegancki niemiecki oficer nadzoruje ładowanie na wóz broni z garnizonowego magazynu. Potrzebuje jej na tajną akcję przeciw Polakom. Tak przynajmniej wydaje się wartownikom. Bardzo się jednak mylą.

Po tej akcji oficer, a był nim porucznik Alfons Zgrzebniok, został okrzyknięty przez Niemców największym polskim bandytą.

Rakoczy

Urodził się 16 sierpnia 1891 roku we wsi Dziergowice na Opolszczyźnie. Jego patriotyczną postawę ukształtowały dom rodzinny i parafia, w której proboszczem był wybitny polski działacz narodowy ks. Paweł Brandys. Alfons był najstarszy z dziewięciorga dzieci Juliusza, szewca, i Eleonory, prowadzącej sklep spożywczy. Do wybuchu Wielkiej Wojny studiował teologię, ekonomię współczesną i filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Już wtedy należał do tajnych polskich organizacji studenckich, takich jak „Zet”. Powołany do armii niemieckiej wykazywał wybitny talent wojskowy i jako jeden z nielicznych Ślązaków dosłużył się stopnia oficerskiego. Na froncie został trzykrotnie ranny.

Ponadto w numerze:

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL