Nowy numer 41/2019 Archiwum

Cierniowa droga

Według franciszkanina o. Agostina Gemellego stygmaty otrzymane przez o. Pio były wynikiem histerii. Tego między innymi dowiemy się z filmu „Tajemnica ojca Pio”.

Kiedy niektórzy bracia z klasztoru kapucynów w San Giovanni Rotondo narzekali na hałas, jaki robili ludzie, którzy chcieli zobaczyć o. Pio, ten odpowiedział: Narobię jeszcze więcej hałasu po śmierci niż za życia.

Dziś można powiedzieć, że były to słowa prorocze, bo liczba osób, które na całym świecie czczą kapucyna, ciągle rośnie. Wpływ św. o. Pio przejawia się także w tysiącach konwersji, ciągle powstających grupach modlitewnych i w cudach dokonanych za jego wstawiennictwem. Wielu jego oddanych czcicieli należy do grona duchowych dzieci. Jedną z takich osób jest José María Zavala, dziennikarz, pisarz i reżyser filmów dokumentalnych. Zavala poświęcił stygmatykowi z San Giovanni Rotondo kilka książek. Jest on też autorem filmu „Tajemnica ojca Pio”. Dokument nie przedstawia szczegółowej biografii o. Pio. Reżyser skupia się przede wszystkim na przedstawieniu trudnej drogi, która doprowadziła go do świętości. Trudno zliczyć przeszkody, pomówienia, fałszywe oskarżenia płynące z różnych stron, w tym od ludzi Kościoła, z jakimi musiał się mierzyć.

Zmienił moje życie

Reżyser, który od 30 lat zajmuje się dziennikarstwem śledczym, deklarował, że nakręcił film, bo o. Pio jest „świętym na dzisiaj”. – Dzięki niemu się nawróciłem. To on zmienił moje życie i życie wielu ludzi. Swoją pokorą, znoszeniem cierpienia w ciszy ukazał ludziom drogę do Boga, u którego zresztą wiele wyprosił… Wokół o. Pio jest jeszcze wiele niewyjaśnionych wątków, wiele niedopowiedzeń. Przygotowując się do pisania książki o nim, odkryłem, że sporo dokumentów, świadectw i nagrań nie ujrzało światła dziennego. Chciałem zrobić film, bo myślę, że taka forma ma dzisiaj szansę przebić się do szerszej widowni – nie tylko czcicieli tego świętego zakonnika, lecz także tych, których zainteresuje tajemnica, jaką jest owiany on i wydarzenia z nim związane.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

  • jazmig
    17.09.2019 14:24
    jazmig
    Św. o. Pio odpowiedział Gemelliemu, że niech on mocno myśli o krowie, to mu wyrosną rogi. Była to odpowiedź na to, co wygadywał Gemelli o jego stygmatach.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji