Nowy numer 34/2019 Archiwum

Ekologia nie ma barw politycznych

Na zarzuty opozycji, że rząd nie przeciwdziała zanieczyszczeniu środowiska i globalnemu ociepleniu, odpowiada wiceminister Sławomir Mazurek.

Bogumił Łoziński: Opozycja twierdzi, że rząd PiS truje Polskę. Jak Pan to skomentuje?

Sławomir Mazurek: To chybione i demagogiczne zarzuty. Problemy, z którymi się mierzymy, nie zaczęły się trzy lata temu. Najlepszym komentarzem do tych oskarżeń mogą być słowa ministra środowiska Henryka Kowalczyka, który w czasie próby odwołania go ze stanowiska podsumował, że w ciągu trzech lat w ochronie środowiska zrobiliśmy dziesięć razy więcej niż poprzedni rząd przez lat osiem.

Co więc zrobiliście?

Wprowadziliśmy szereg programów, adresowanych do wszystkich obywateli, które służą poprawie stanu środowiska. Na przykład program Czyste Powietrze, na który w ciągu 10 lat przeznaczymy 103 mld zł, a z którego już korzystają obywatele. Dzięki niemu można wymienić źródło ciepła i wykonać kompleksową termomodernizację, by zmniejszyć emisję zanieczyszczeń i zaoszczędzić na rachunku za ogrzewanie. Od 1 stycznia 2019 r. istnieje ulga termomodernizacyjna, z której mogą korzystać Polacy, a jej efekty zobaczymy w kwietniu 2020 r.

Międzynarodowe badania wskazują, że polskie miasta są w czołówce, jeśli chodzi o poziom smogu, więc na razie program Czyste Powietrze nie przynosi rezultatów.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji