Nowy numer 42/2019 Archiwum

Papież i dziennikarze

Żaden papież w historii nie udzielił tak wielu wywiadów co Franciszek, a jego podniebne konferencje prasowe biją rekordy popularności. W kontaktach z dziennikarzami złamał on obowiązujący „protokół nieufności”.

Przez dziesięciolecia polityka informacyjna Stolicy Apostolskiej była bardzo oszczędna. Najczęstszą odpowiedzią, jaką słyszeli dziennikarze, było „no comment”. Jeszcze w latach 70. nieliczne komunikaty dyrektor Biura Prasowego ks. Romeo Panciroli przekazywał dziennikarzom, wchodząc na stół i klaskaniem w dłonie zmuszając ich do uwagi. Informacje często były tak nieświeże, że nadawały się jedynie do miesięczników. Ówcześni watykaniści (dziennikarze specjalizujący się w tematyce Watykanu i papiestwa) polowali więc na newsy pod drzwiami redakcji dziennika „L’Osservatore Romano” i na korytarzach watykańskich urzędów. To rodziło wiele plotek i sprzecznych ze sobą doniesień.

Rewolucja papieża Polaka

Ta sytuacja zaczęła się zmieniać za pontyfikatu Jana Pawła II, który postawił na przejrzystość, domagając się, by jego przesłanie docierało wszędzie bez zniekształceń i wygładzających korekt. Papież sam zadbał o to, skracając dystans do dziennikarzy. W czasie swej pierwszej pielgrzymki – do Meksyku – zorganizował na pokładzie samolotu pierwszą w historii konferencję prasową, podczas której otwarcie odpowiadał na pytania dziennikarzy. Politykę medialną Stolicy Apostolskiej zrewolucjonizował hiszpański psychiatra i dziennikarz, celibatariusz z Opus Dei Joaquín Navarro-Valls. Gdy zaproponowano mu funkcję dyrektora watykańskiego Biura Prasowego (był pierwszym świeckim na tym stanowisku), postawił jeden warunek: nieograniczony dostęp do Ojca Świętego. Tak też się stało. Do ostatnich chwil życia Jana Pawła II drzwi papieskiego apartamentu stały dla niego otworem. O każdej porze mógł zadzwonić i prosić o radę czy komentarz. Watykan nie otworzył na oścież drzwi dla mediów, ale sposób komunikacji stał się przyjaźniejszy. Obecnie, dzięki decyzjom Franciszka, wyraźnie zmienia się oblicze watykańskich mediów, które z rozdrobnionych i niezależnych jednostek, często ze sobą konkurujących (dziennik „L’Osservatore Romano”, Radio Watykańskie, ośrodek telewizyjny CTV, drukarnia, biuro internetowe, Biuro Prasowe), stają się spójnym koncernem medialnym pod wspólnym szyldem „Vatican News”, działającym w ramach Dykasterii ds. Komunikacji.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL