Gość Sandomierski 38/2019 Archiwum

Pseudobadania na zdrowie?

Czy popularny ostatnio biorezonans i badanie żywej kropli krwi mogą powiedzieć coś o stanie naszego zdrowia?

Żywa kropla krwi

Kolejnym popularnym badaniem, które wywołuje ciarki na plecach lekarzy, jest badanie żywej kropli krwi. Ośrodki, które je przeprowadzają, nazywają to „naukowym testem mikroskopii i oceny biologicznego środowiska człowieka”. Jak ono przebiega? Od pacjenta pobiera się kroplę krwi z palca i ogląda ją pod mikroskopem. Potem pokazywane są obrazy spod mikroskopu, na podstawie których ocenia się stan zdrowia pacjenta. Co można w ten sposób wykryć i zobaczyć? Rzekomo nie tylko pasożyty, bakterie i grzyby, ale także aktywność i jakość krwinek czerwonych oraz białych, stopień zakwaszenia organizmu, niedobory witamin, a nawet stan narządów wewnętrznych. Oczywiście ośrodki przeprowadzające badanie proponują również oczyszczanie organizmu z wolnych rodników oraz całą terapię, która pozwoli pozbyć się wszystkich dolegliwości.

Nie daj się nabrać

Dla prawdziwej i miarodajnej oceny stanu zdrowia naszego organizmu wykonuje się morfologię krwi obwodowej z rozmazem barwionym, który zostaje poddany ocenie hematologicznej i łącznie z wynikiem morfologii daje pełen obraz naszego układu krwiotwórczego. W tej wstępnej diagnostyce można stwierdzić m.in. choroby układu krwionośnego, stany zapalne oraz anemię. Dodatkowo można wykonać badanie CRP, którego podniesione parametry wskazują na stan zapalny organizmu wywołany przez zakażenie bakteryjne. Badania te wykonywane są przez wykwalifikowany personel medyczny.

Niemożliwe jest, by w badaniu żywej kropli krwi zobaczyć pasożyty. Dlaczego? Ponieważ większość tych, którymi możemy się zarazić w Polsce, to pasożyty układu pokarmowego. Te, które powodują zakażenia krwi i które można zobaczyć w rozmazie krwi, wywołują malarię u osób, które wróciły z Afryki. Można się też ewentualnie zarazić bardzo rzadko występującym w naszym klimacie pierwotniakiem atakującym krwinki – Babesia microti (do tej pory jeden przypadek zarażonego człowieka w Polsce). Nie zobaczymy w takim badaniu także wirusów, grzybów czy bakterii. Do specyficznych i ciężkich stanów, które zazwyczaj świadczą o poważnym zakażeniu, dochodzi w stanach septycznych, które doprowadzają do wstrząsu i wielonarządowej niewydolności. Stan taki spotykany jest u ciężko chorych pacjentów leżących na oddziałach intensywnej terapii.

Każde badanie diagnostyczne, które świadczy o stanie naszego zdrowia, powinno być wykonywane w laboratorium medycznym. Jest to jedyne rzetelne miejsce, w którym mamy bogatą ofertę diagnostyczną, od badań immunologicznych, genetycznych, po badania mikrobiologiczne czy parazytologiczne. W laboratorium analitycznym wykonamy morfologię krwi, poziomy hormonów, glukozy, a także badania serologiczne i wiele innych.

Kilkustronicowy raport oceny zdrowia naszego organizmu z pseudobadań może naprawdę wystraszyć, i to właśnie na strachu bazują tego typu metody (biorezonans i badanie żywej kropli krwi). Pieniądze, które na nie – i na całą późniejszą terapię – wydajemy, są bardzo duże, a jej efekty nie są w żaden sposób sprawdzane. Popularność ośrodków, które proponują biorezonans bądź badanie żywej kropli krwi, z roku na rok wzrasta. Zastanówmy się więc, zanim zaufamy osobom, które nam je proponują. Najczęściej nie mając wykształcenia medycznego, na stronach internetowych uśmiechają się do nas w uniformach ze stetoskopem. Badania te w żaden sposób nie obrazują rzeczywistego stanu zdrowia, a terapie, które są proponowane, w dużej mierze opierają się na leczeniu metodą placebo, czyli podawaniu obojętnych dla organizmu preparatów.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL