Nowy numer 34/2019 Archiwum

Ojczyzna w pieśni

Na płycie dołączonej do „Gościa” znajdą Państwo najbardziej znane polskie pieśni patriotyczne.

Dzieje polskiego oręża od zawsze nierozerwalnie łączyły się z wiarą. „Bogurodzica” śpiewana pod Grunwaldem, Sobieski powierzający Maryi wyprawę pod Wiedeń, wreszcie Cud nad Wisłą kojarzony z opieką Najświętszej Maryi Panny, której święto poprzedziło rozstrzygający dzień walk – to tylko najbardziej znane przykłady tego połączenia. Nic dziwnego, że znajduje ono swoje odzwierciedlenie także w pieśniach patriotycznych. Na płycie „Boże, coś Polskę” dołączonej do „Gościa” znajdą Państwo najbardziej znane pieśni patriotyczne. W wielu z nich obecne są wątki religijne, choć przeplatają się one z żołnierską i cywilną codziennością: miłością żołnierza do dziewczyny, tęsknotą, etosem walki. Pieśni usłyszymy w znakomitym wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Solo śpiewają znani tenorzy: Wiesław Ochman i Bogusław Morka, a także Artur Ruciński – baryton wymieniany wśród dwudziestu najwybitniejszych śpiewaków świata.

Marsz Pierwszej Brygady

Pieśń uważana za hymn dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego I Brygady Legionów Polskich. Pierwowzorem melodii był marsz przyniesiony do Legionów przez strażaków z Kielc, a zapożyczony z pieśni wojska carskiego „Pieried razłukoj” (Przed rozstaniem). Tekst powstał już po tzw. kryzysie przysięgowym z 1917 roku, gdy żołnierze I i III brygady odmówili przysięgi na wierność cesarzowi i zostali internowani. W latach 20. XX wieku pieśń kandydowała do miana hymnu państwowego.

Dostępne jest 29% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji