Nowy numer 15/2020 Archiwum

Małżeństwo szczęśliwe

O sensie życia, dzieciach i eksperymentowaniu mówią Aleksandra Brzemia-Bonarek i jej mąż Piotr Bonarek.

Barbara Gruszka-Zych: Pani synek, roczny Marcinek, właśnie usnął. Na co wykorzystuje Pani darowany czas?

Aleksandra Brzemia-Bonarek: Na przykład na napisanie uwag obrończych do sądu. To moment, kiedy kończy się postępowanie dowodowe w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa i przesyła się akta obrońcy węzła małżeńskiego, żeby dokonał ich analizy.

Zawodowo jest Pani obrońcą węzła małżeńskiego. Na czym polega ta praca?

A.B.-B.: Wchodzę w skład trybunału orzekającego w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie. Ten urząd istnieje w Kościele od XVIII w. i ma za zadanie przedstawiać logiczne argumenty za ważnością małżeństwa. Zaznaczam, że obrońcy węzła bronią tego sakramentu właśnie „na sposób rozumny” – jak stanowi Kodeks prawa kanonicznego. Nie robimy tego dla zasady, bo Kościołowi nie zależy na tym, żeby istniały fikcyjne sakramenty, lecz po to, aby chronić obiektywną prawdę.

Da się żyć ze świadomością, że tyle małżeństw się rozpada?

A.B.-B.: Mój mistrz, ks. prof. Remigiusz Sobański, na początku mojej pracy zawodowej powiedział mi, że aby uniknąć wypalenia zawodowego, powinnam czuć empatię w stosunku do stron, ale przede wszystkim muszę się skupić na jak najlepszym wykonaniu swojej roboty. To optymalny sposób pomocy starającym się o unieważnienie. I cały czas mam pamiętać, że zdecydowana większość małżeństw jest ważnie zawarta, dobrze funkcjonująca, szczęśliwa. Poza tym po 12 latach pracy wiem, że we własnym życiu mam najlepszą tarczę obronną przed zwątpieniem. Jest nią moje szczęśliwe małżeństwo.

Co to znaczy „szczęśliwe małżeństwo”?

Piotr Bonarek: Kiedy myślę „szczęśliwe małżeństwo”, to widzę nasze. Trzeba by opisać każdą chwilę naszego życia, bo każda jest szczęśliwa. Ni gdy nie byłem w małżeństwie nieszczęśliwy. To, że jestem naukowcem, utrudnia mi odpowiedź na to pytanie. Musiałbym zebrać więcej danych.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama