Nowy numer 39/2023 Archiwum

Recenzje

KSIĄŻKI

Prosto w serce

Podtytuł książki Stephena Westaby’ego, „Historie życia i śmierci prosto z sali operacyjnej”, mówi wszystko. Błyskotliwie i z nerwem napisane wspomnienia brytyjskiego kardiochirurga dowodzą, że autor równie sprawnie jak skalpelem posługuje się piórem. Czyta się je jak najlepszy thriller. Profesor Westaby przeprowadził tysiące operacji, ratując życie ludziom, których serce znalazło się w stanie beznadziejnym. Wielu jego pacjentom nie dawano szans na przeżycie. Nie jest fałszywie skromny, pisze zarówno o udanych zabiegach, jak i takich, które zakończyły się niepowodzeniem. Nie ukrywa, że kardiochirurgia jest wyjątkowo trudną specjalizacją. Wyjaśnia, dlaczego w Wielkiej Brytanii „dziś już nikogo nie ciągnie do tego zawodu” i dlaczego „60 procent kardiochirurgów dziecięcych pochodzi z zagranicy”. Niech nie zmyli nas sarkastyczny czasem humor, z jakim spotykamy się w książce. To tylko odtrutka na stres i traumę przeżywaną przed operacją i w jej trakcie. Tak naprawdę spod zdystansowanej czasem narracji przebija niezwykła empatia, z jaką lekarz podchodzi do swoich pacjentów. Nie można bez emocji czytać opisów niezwykłych przypadków, z jakimi miał do czynienia w swojej długoletniej praktyce. To np. operacja na sercu ciężarnej kobiety, której lekarze radzili dokonanie aborcji. Uratował matkę i dziecko. Na końcu tej fascynującej opowieści znajdziemy krytyczne uwagi pod adresem brytyjskiego systemu publicznej opieki zdrowotnej, który zdaniem autora „ugrzązł pod nawałem bezsensownej biurokracji”. Skąd my to znamy?

Edward Kabiesz

PŁYTY

Na szlaku pielgrzymki

Nie da się wysłuchać tych nagrań bez wzruszenia. Dwupłytowy album, którego tytuł został zainspirowany słowami papieskiej homilii wygłoszonej w Gnieźnie na Wzgórzu Lecha, został wydany z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Płytę rozpoczynają wygłoszone w Częstochowie refleksje na temat Apelu Jasnogórskiego. Następnie słuchamy kolejnych fragmentów homilii i przemówień papieża. Na drugiej płycie, prócz homilii i nagrań ze spotkań Jana Pawła II z wiernymi, znalazły się m.in. wypowiedzi prymasa Wyszyńskiego, a także komunistycznych polityków, w tym kuriozalne wystąpienie Władysława Gomułki z 1966 roku.

Edward Kabiesz

Starsi Panowie inaczej

O tym, że piosenki duetu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego się nie starzeją, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Ale podanie ich w taki sposób, by wydobyć z nich coś nowego bez utraty siły tkwiącej w oryginale – to już spore wyzwanie. Sprostać mu udało się Izie Połońskiej – dzięki prostocie i czystości wykonania. Wokalistka udowodniła, że jeśli ma się ładną barwę głosu i rozumie się tekst, to nie trzeba dodatkowych ozdobników. Prostota środków instrumentalnych: akordeon i kwartet wiolonczelistów, a przy tym ciekawe aranżacje – wszystko to powoduje, że genialne teksty Przybory dobrze tu wybrzmiewają.

Szymon Babuchowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast