Nowy numer 42/2019 Archiwum

Bogowie

Uważaj na tych, którym stawiasz pomniki. Niedaleka jest droga od uwielbienia do próby zabójstwa. Zaledwie rzut kamieniem.

Agresja wisiała w powietrzu. Napięcie jak na śp. Derbach Śląska. A przecież jeszcze przed chwilą ci sami ludzie uznali Pawła i Barnabę za bogów! „«Bogowie przybrali postać ludzi i zstąpili do nas!» Barnabę nazywali Zeusem, a Pawła Hermesem, gdyż głównie on przemawiał. A kapłan Zeusa, którego świątynia była przed miastem, przywiódł przed bramę woły oraz przyniósł wieńce i chciał razem z tłumem złożyć ofiarę”. Apostołowie rozdarli swe szaty, krzycząc: „Ludzie, dlaczego to robicie?”. (Czy tylko ja mam wrażenie, że tego rozdarcia szat brakuje niektórym kaznodziejom?).
„Tymczasem nadeszli Żydzi z Antiochii i z Ikonium. Podburzyli tłum, ukamienowali Pawła i wywlekli go za miasto, sądząc, że nie żyje”.

Niedaleka jest droga od niedzielnego „Hosanna!” do piątkowego: „Ukrzyżuj!”.

Tylko Bóg godzien jest uwielbienia. Skupianie się na uczniach zawsze grozi bałwochwalstwem, potężnym rozczarowaniem i włączeniem się w refren „spieszmy się kochać księży, tak szybko odchodzą”.

Słowa „uwielbienie”, „kult” zarezerwujmy dla Tego, który jako Jedyny jest ich godzien.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

  • spe
    24.07.2019 09:52
    To mądre podejście nie tylko odniesienia świeckich do księży dotyczy, ale i np. w małżeństwie żony dla męża, czy dzieci dla mamy. Kochamy - nie ubóstwiamy! :)
    doceń 10
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji