Nowy numer 41/2019 Archiwum

Ukraiński teatr jednego aktora

Najprawdopodobniej, Wołodymyr Zełeński będzie rządził na Ukrainie samodzielnie.

Sługa Narodu, partia prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, zdobyła ponad 42 procent głosów w ukraińskich wyborach parlamentarnych. Kolejna partia, prorosyjski Blok Opozycyjny – Za Życiem, zdobył niecałe 13 proc. poparcia. Do parlamentu weszła też Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki, Koalicja „Ojczyzna” Julii Tymoszenko i partia Głos piosenkarza Światosława Wakarczuka.

Ukraińska ordynacja jest tak skonstruowana, że połowa parlamentarzystów wybierana jest w okręgach jednomandatowych. Ale pierwsze sondaże wskazują, że i tu Sługa Narodu zdobędzie większość. Partia Wołodomyra Zeleńskiego będzie miała więc prawdopodobnie większość w ukraińskim Parlamencie. Prezydent będzie miał więc pełnie władzy.

Nie znany jest na razie kandydat na premiera. W tym kontekście pojawia się nazwisko Litwina Aivarasa Abromavičiusa. Był on już ministrem rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy w rządzie Arsenija Jaceniuka w latach 2014-1016. W tym czasie był on uznawany za jednego z najskuteczniej reformujących Ukrainę ministrów. Jednocześnie był krytykowany za zbyt liberalną politykę.

Problemem dla nowych władz może być zbyt duża różnorodność obozu prezydenckiego. Z list Sługi Narodu parlamentarzystami zostało wiele osób bez wcześniejszego doświadczenia politycznego. Sama partia określą się mianem libertariańskiej, ale jej politycy starannie unikają odwołań ideologicznych.

Politycy obozu prezydenckiego głoszą chęć integracji z Europą, w tym obszarze nie powinno dojść do zmiany politycznej. Podobnie jest z kwestią promocji języka ukraińskiego. Ma ona być teraz tylko bardziej „delikatna”. Również kierunek polityki względem Rosji i zbuntowanych regionów na wschodzie Ukrainy nie powinien ulec radykalnej zmianie.

Ważnym elementem programu Sługi Narodu ma być walką z korupcją i wprowadzanie elementów demokracji bezpośredniej. Korupcja jest w odczuciu Ukraińców jednym największych problemów w kraju. Jednak z programem antykorupcyjnym swoje rządy zaczynało już wielu polityków, ale sytuacja nie uległa znaczącej poprawie.

Wołodymyr Zełeński, aktor który został prezydentem, ma dużo atutów do reformowania kraju. Będzie miał prawdopodobnie stabilną większość w Parlamencie. Będzie miał naprzeciwko siebie słabą i podzieloną opozycję. Ma wreszcie duże zaufanie społeczne. Jeśli jednak sytuacja na Ukrainie się w czasie jego rządów nie polepszy, szybko może to poparcie stracić, jak to było z poprzednimi prezydentami.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL