Nowy numer 42/2019 Archiwum

Św. Aleksy, legendarny asceta

Najstarsza zapisana polska wersja legendy o św. Aleksym jest zabytkiem przechowywanym w Bibliotece Jagiellońskiej. Legenda o tej postaci, która zyskała popularność w średniowiecznej Europie, ma swoje wersje w bardzo wielu językach europejskich.

"Ach, krolu wieliki nasz, / Coż ci dzieją Męszyjasz, / Racz mię mych grzechow pozbawić, /  Bych mogł o twych świętych prawić. / Żywot jednego świętego, / Coż miłował Boga swego, /  Cztę w jednych księgach o nim. / Kto chce słuchać, ja powiem." Tak zaczyna się najstarsza polska wersja legendy o świętym Aleksym.

Św. Aleksy był niezwykle popularny w średniowieczu. Realizował on ideał ascetyczno-pustelniczy. Dość powiedzieć, że przez 17 lat żył w ubóstwie, nierozpoznany przez nikogo w ... domu swoich bogatych rodziców.

Więcej o św. Aleksym przeczytasz i posłuchasz tutaj.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL