Nowy numer 42/2019 Archiwum

To miejsce jest pierwowzorem Tolkienowskiego Rivendell

Poznaj niezwykłą wioskę ukrytą w głębokiej dolinie w szwajcarskich Alpach.

Był rok 1911, kiedy młody J. R. R. Tolkien przybył do szwajcarskiego Lauterbrunnen. W czasie swojej podróży po szwajcarskich Alpach, niedługo po wyruszeniu z miasteczka Interlaken, dotarł w miejsce, w którym zobaczył coś, co na zawsze wyryło się w jego pamięci: zieloną dolinę o pionowych, skalistych ścianach, z której spadały rozbryzgujące się na wietrze wodospady. Dolinę piękniejszą niż wszystkie inne (również niesamowicie piękne) alpejskie krajobrazy, jakie zobaczył w czasie tego wyjazdu. Niesamowity widok został później odwzorowany przez angielskiego pisarza w opisie zamieszkałej przez elfy doliny Rivendell. 

Flying over Lauterbrunnen, Switzerland 4K
FlyDroniac

Położona w szwajcarskich Alpach Berneńskich dolina Lauterbrunnental do złudzenia przypomina znane z "Władcy Pierścieni" i "Hobbita" Rivendell. W dolnej części ściany są praktycznie pionowe, nazywana jest też doliną 72 wodospadów. Roztrzaskująca się o skały woda spada na dno, tuż przy malowniczych drewnianych chatach. 

Położoną tam miejscowość Lauterbrunnen zamieszkuje ok 2500 osób. Wioskę otaczają szczyty: Gletscherhorn, Lauterbrunnen Breithorn oraz słynna trójka: Eiger, Jungfrau i Monch.  Koleją można dojechać tu ze wspomnianego wcześniej Interlaken.

 

 

 

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także

  • fotelowy katolik
    15.07.2019 15:45
    Po pięknie tego świata można podziwiać wielkość jego Twórcy. Chwała Bogu, zakochałem się w tym widoku :-)
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji