Nowy numer 29/2019 Archiwum

Wakacje na słońcu

Opalenizna podobno dodaje uroku, bywa też potwierdzeniem udanego urlopu. Na co uważać podczas opalania i jak uchronić się przed szkodliwymi skutkami wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne?

Promieniowanie słoneczne mocno oddziałuje na nasz organizm. Może mieć pozytywny wpływ na osoby cierpiące na niektóre schorzenia skóry. Poprawia samopoczucie i zwiększa produkcję witaminy D3 w organizmie. Jednak i z tego dobrodziejstwa – tak jak z każdego innego – należy korzystać z umiarem i w odpowiednim czasie.

Różne promienie

Nadmierne opalanie się na ostrym słońcu bywa groźne dla zdrowia. Wszystko za sprawą promieni UV, na które jesteśmy narażeni, przebywając na powietrzu w słoneczny dzień. Promieniowanie UVA (ultrafioletowe) przenika do najgłębszych warstw skóry, niszcząc włókna kolagenowe i osłabiając jej mechanizmy odpornościowe. Przyczynia się do fotostarzenia skóry i wytwarzania się trwałych zmarszczek. W skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do powstawania złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Nieco płycej w naszą skórę wnika promieniowanie UVB. Za jego sprawą – po kilku lub kilkunastu godzinach od przebywania na słońcu – na skórze może pojawić się zaczerwienienie (rumień), a po dłuższym czasie stała opalenizna. To dzięki UVB w skórze produkowana jest witamina D3. Wpływ na nasze samopoczucie ma też promieniowanie IR (infrared). To podczerwone, cieplne promieniowanie może doprowadzić do przegrzania się organizmu, co w skrajnych przypadkach kończy się odwodnieniem czy udarem słonecznym. Natężenie promieniowania słonecznego zależy od szerokości geograficznej, pory dnia i roku.

Dostępne jest 24% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL