Nowy numer 29/2019 Archiwum

Marzenie o liceum

O miejsca w liceach walczą jednocześnie gimnazjaliści i ósmoklasiści. Jednak miejsc w szkołach jest tyle samo co zwykle.

Na zebraniach rodziców panował stresujący klimat: konkursy, łapanie punktów. Na pewno było bardziej nerwowo niż 4 lata temu, kiedy do liceum zdawała starsza córka – mówi Agnieszka Dudzińska z Warszawy, mama Hani. Hania właśnie ukończyła klasę językową w gimnazjum na Bielanach. Teraz chciałaby uczyć się w liceum im. Lelewela znajdującym się w tym samym zespole szkół. Dlaczego tam? Wygodny dojazd z domu i dobre połączenie ze szkołą muzyczną, do której Hania chodzi 3–4 razy w tygodniu (dlatego równolegle z egzaminem gimnazjalnym zdawała egzaminy z altówki na koniec roku). Oprócz tego na wszelki wypadek złożyła podania do ok. 10 innych szkół, bo w Warszawie nie ma pod tym względem ograniczeń. Jak mówi jej mama, Hania bardzo spokojnie podeszła do egzaminu kończącego szkołę. Wielu jej rówieśników wciąż bardzo się stresuje. Wyniki rekrutacji będą znane w tym miesiącu.

Podwójny rocznik

Doniesienia o rekrutacji mogły przerażać. Ponad 1,6 tys. osób walczyło o miejsca w warszawskim liceum im. Klementyny Hoffmanowej, słynącym z klas z rozszerzoną biologią i chemią (mowa tylko o tych, którzy Hoffmanową wskazali jako tzw. szkołę pierwszego wyboru). W XIII LO w Krakowie łącznie ponad 800 uczniów starało się o przyjęcie do klasy humanistycznej z rozszerzonym językiem angielskim i biologią. W lubelskim LO im. Hetmana Zamoyskiego złożono ponad 2 tys. podań. Jednak w rzeczywistości chętnych na jedno wolne miejsce było mniej więcej tylu, ilu w zeszłym roku.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji