Nowy numer 42/2019 Archiwum

Mord sądowy

Brytyjska sędzia nakazała dokonanie aborcji u niepełnosprawnej kobiety wbrew jej woli.

To nie są standardy europejskie. Raczej chińskie. Brytyjska sędzia Nathalie Lieven na wniosek tamtejszej służby zdrowia nakazała dokonanie aborcji u kobiety w 22. tygodniu ciąży. Powód: matka jest na poziomie emocjonalnym 6-9-letniego dziecka; zdaniem sądu, nie wie, co to znaczy mieć dziecko, jej stan może doprowadzić do oddania dziecka rodzinie zastępczej, a poddanie aborcji będzie dla niej mniejszym cierpieniem niż odebranie jej dziecka.

Sama matka nie chce aborcji. Nie chce jej także babcia, katoliczka pochodząca z Nigerii, która jest byłą położną i zadeklarowała, że wychowa nienarodzone jeszcze maleństwo. Ich stanowisko poparła także pracownica socjalna opiekująca się tą rodziną.

Włosy stają dęba. W logice sędzi Lieven dziecko nie jest człowiekiem. Jego prawa nie liczą się wcale. Nie liczą się też prawa kobiety w ciąży. Ani prawa jej rodziny. Nie liczą się możliwe alternatywy (np. adopcja). Sędzia wydała wyrok śmierci na niewinną osobę na podstawie własnego przekonania o tym, co jest lepsze (dla kogo?). To rozstrzygnięcie brutalne i arbitralne, nie oparte na prawach człowieka. Według "New York Timesa", nie jest jasne, czy przysługuje od niego odwołanie. Nasuwają się tu liczne i dramatyczne analogie, te pochodzące z systemów totalitarnych, w których państwo - zwykle na podstawie jakiejś ideologii - decydowało, kto ma prawo żyć, a kto nie. Ja jednak w słowach sędzi Lieven słyszę słowa Kajfasza: "Lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze..." Tak, to sam Jezus jest mordowany w tym maleńkim brytyjskim dziecku.

[EDIT]

Krytykowane wyżej orzeczenie zostało obalone apelacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały

 

Zobacz także

 • Gość
  25.06.2019 12:50
  https://www.citizengo.org/pl/lf/171636-brytyjska-sedzia-nakazala-aborcje-kobiecie-wbrew-jej-woli
  doceń 13
 • Kierlitz-Stirlitz
  26.06.2019 15:17
  Oczekuję takiej samej niezłomności autora wobec Pedofilencji.
  doceń 1
 • Kierlitz-Stirlitz
  26.06.2019 15:19
  Żeby księża nie gwałcili dzieci i oceny tej sytuacji polscy biskupi i księża potrzebują watykańskich instrukcji!!!i uważaja się za "perwszych po Bogu"
  doceń 1
 • Anonim (konto usunięte)
  27.06.2019 08:58
  Brawo. Pisać o wszystkim, byle nie na temat. A temat nie dotyczy w pierwszym rzędzie aborcji, tylko (nadużycia) władzy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji