Nowy numer 43/2020 Archiwum

Moda na powroty

O nowym trendzie wśród londyńskiej emigracji mówi Sławomir Wróbel, prezes polonijnego stowarzyszenia Great Poland.

Piotr Legutko: Great Poland w prostym tłumaczeniu to Wielka Polska. Ale w przypadku organizacji skupiającej młodą emigrację chyba nie jest to skojarzenie trafne?

Sławomir Wróbel: Nazwa nie oznacza bynajmniej wielkiej Polski, raczej chodzi o połączenie nazw dwóch państw, między którymi chcemy być pomostem. Oczywiście akcentujemy mocno nasz patriotyzm i – może nawet działając wbrew własnemu interesowi – stawiamy na namawianie Polaków do powrotu, ale miejscem naszej aktywności jest Wielka Brytania.

I w ramach tego namawiania wspólnie z polskim rządem zorganizowaliście w Londynie targi zachęcające do znalezienia dobrej pracy, ale już w Polsce.

Chcieliśmy w ten sposób zbliżyć polskich pracodawców do młodej emigracji, pokazać oferty płacowe, ale nie tylko. Cel był też inny – pokazanie, jak wiele się w Polsce w tej dziedzinie zmieniło. I że Polska wcale nie ustępuje już tak bardzo Wielkiej Brytanii, jak wielu tu się obawia. Przyszło blisko tysiąc osób, z czego zdecydowana większość wyszła z targów bardzo zadowolona i pozytywnie zaskoczona tym, że polski rząd potraktował je poważnie.

Co takiego zaskoczyło polskich londyńczyków? Przecież żyjemy w czasach mediów społecznościowych, internetu.

Faktycznie, ludzie tu doskonale orientują się w sytuacji w kraju, mają stały kontakt ze znajomymi, którzy nie wyjechali. Mniej natomiast wiedzą o funkcjonowaniu rynku pracy, o przepisach, działalności urzędów. Ich osobiste doświadczenia na ten temat pochodzą sprzed lat i nie są pozytywne. Świetnie ma się tu mit wszechobecnej biurokracji. Sam długo nie wyrabiałem sobie dowodu osobistego, nie chcąc skazywać się na uciążliwe wyjazdy i stracony czas. Dopiero gdy sytuacja mnie zmusiła, przekonałem się, że w Polsce wszystko już można załatwić przez internet, umówić się i odebrać dokument. Kiedy i gdzie się chce. Polacy mieszkający za granicą często nie mają tej świadomości i jednym z celów targów było obalenie tych wyobrażeń. Co ciekawe, najbardziej oblegane było stanowisko… ZUS-u! I też były to kontakty bardzo pozytywne.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama