Nowy numer 42/2019 Archiwum

Fankluby

Problem pojawia się, gdy „wielkie moralne autorytety” zaczynają głosić treści sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Często sypiąc jak z rękawa nazwiskami biskupów. Członkowie fanklubów ich usprawiedliwią: „Jako prorocy mogą sobie pozwolić na takie osobiste wycieczki”.

Dialog sprzed roku.

‒ To heretycka, protestancka konferencja! – rozpoczęła atak kobiecina.

‒ Tak? Przecież pobłogosławiło ją kilkunastu biskupów (tu padły bardzo znaczące nazwiska w polskim Episkopacie) ‒ odparował kapłan.

‒ Ale już abp Sheen pisał, że w ostatnich czasach biskupi będą zwiedzeni! – kobieta nie dawała za wygraną.

‒ Przepraszam, ale to pani ma protestanckie podejście do tematu, bo stawia pani indywidualne rozeznanie ponad oficjalne zdanie pasterzy Kościoła.

Odskoczyła jak oparzona. Ale wiedziała swoje…

Przez lata widziałem, jak wielkie autorytety duchowe wieszały sutanny na haku. Jak znani, cenieni, rozchwytywani rekolekcjoniści "szli w długą". Dlatego jestem wyczulony na fankluby. Są niepokojącym zjawiskiem. Powstają wokół znanych, charyzmatycznych osobowości (przede wszystkim duchownych, ale zdarza się, że i wokół świeckich liderów). Przyznam, sam kiedyś należałem do jednego z nich („Fajnie, że papież tak powiedział, ale lepiej żeby ojciec X to potwierdził”). Do pionu postawiły mnie słowa: „Przeklęty mąż, który pokłada ufność w człowieku”.

Problem pojawia się wówczas, gdy „wielkie moralne autorytety” zaczynają głosić treści sprzeczne z oficjalnym nauczaniem Kościoła. Ba, często sypiąc nawet jak z rękawa nazwiskami konkretnych biskupów. Z daleka pachnie to nieposłuszeństwem. Cóż z tego? Członkowi fanklubów ich usprawiedliwią. Twierdzą, że ich mistrzowie mogą sobie pozwolić na takie osobiste wycieczki, bo jako prorocy widzą więcej, dalej, głębiej. Takim osobom nie wolno zwracać uwagi! Ostateczny argument? To „atak na Kościół”, albo nawet „interwencja samego szatana” (doprawdy, ciężko przebić ten argument z piekła rodem). Za każdym razem jak bumerang wraca śpiewka: „Zobaczcie, jak on jest prześladowany”. Sytuacja jak na ringu: biedny mistyk kontra machina Kościoła…

Indywidualne intuicje namaszczonych mistrzów ponad nauczanie Kościoła? Przepraszam, nie kupuję tej retoryki. Wierzę w zasadę „posłuszeństwo nad nabożeństwo”.

Niezwykle uznany i szanowany, teolog i lekarz, franciszkanin o. Agostino Gemelli pisał o o. Pio: „Stosuje samookaleczenia. Jest oszustem i psychopatą. Interwencja władz kościelnych jest bardziej niż konieczna”. Czy ktokolwiek słyszał, by Stygmatyk powiedział przeciwko niemu kazanie?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • gut
  19.06.2019 14:29
  Może to, też kwestia zdrowego rozsądku...? ;) o. Gemelli to i o. Dollindo dokuczał.
  doceń 7
 • mbtm
  19.06.2019 18:53
  Wiele autorytetów ma problem z własną pychą, i przyjęciem pokornej postawy, a Biblia mówi, "Albowiem początkiem pychy - grzech, a kto się da jej opanować, zalany będzie obrzydliwością.
  Dlatego Pan zesłał przedziwne kary i takich doszczętnie zatracił. Pan wywrócił trony władców, a na ich miejscu posadził pokornych. Iluż to "autorytetów" zaślepiła pycha od początku Kościoła?. Ileż z tego rozłamów i podziałów?. A mieliśmy być jedno ...
  doceń 8
 • Qwerty
  19.06.2019 21:24
  Dobra, ale o co chodzi?
  doceń 16
 • Quanta cura
  20.06.2019 08:53
  Łatwo tak zarzucać nieokreślając komu i co. Ot, przecież Vaticanum II to jakby potężny fanklub kardynała Montiego, który także promulgował zdania sprzeczne z nauczaniem Kościoła...
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji