Nowy numer 24/2019 Archiwum

Zielona fala

W kolejnych krajach Europy trwa zwycięski pochód Zielonych. Po dobrym rezultacie w wyborach do Parlamentu Europejskiego ich frakcja może odegrać kluczową rolę w obsadzie najważniejszych unijnych stanowisk.

Sondaż poparcia dla partii politycznych w Niemczech z 2 czerwca przyniósł rewolucyjną zmianę. Po raz pierwszy w historii na pierwszym miejscu znalazła się tam partia Zielonych (Die Grünen), wyprzedzając CDU. Zaskoczenie staje się mniejsze po bliższym przyjrzeniu się politycznym procesom zachodzącym w ostatnich latach. W Europie następuje nieuchronny kres partyjnego duopolu chadecja–socjaldemokracja, a jednym z głównych beneficjentów tych zmian są właśnie Zieloni, którzy porzucili już wizerunek ugrupowania kontestatorów i w kilku krajach tworzą rządowe koalicje. Na ich korzyść działa rosnące zaniepokojenie zachodnich społeczeństw skutkami zmian klimatu. Wzrost znaczenia Zielonych to duże wyzwanie dla polskiego rządu, bo ich polityczny program i postulaty na nową kadencję PE, gdzie zyskali właśnie największą reprezentację w historii, radykalnie różnią się od programu PiS.

Od kontestacji do mainstreamu

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji