Nowy numer 42/2019 Archiwum

Krótki film o zabijaniu

Amerykański show-biznes łączy siły w walce z antyaborcyjnym prawem. Czy poszczególne stany ulegną tej presji?

Alabama, Indiana, Ohio, Georgia, Kentucky, Missisipi… Gdy kolejne stany zaczęły wprowadzać radykalne ograniczenia lub zakaz aborcji w niemal każdym przypadku, kwestią czasu było uruchomienie gigantycznej machiny, która takie próby zechce zdusić – nomen omen – w zarodku. W tych sprawach proaborcyjne lobby może zawsze liczyć m.in. na szeroko rozumiany przemysł rozrywkowy. I nie chodzi tylko o przewidywalne wystąpienia hollywoodzkich gwiazd, ale przede wszystkim o szantaż i próbę nacisku ze strony wielkich koncernów filmowych. Tyle tylko, że to miecz obosieczny: stany, na które przemysł rozrywkowy próbuje wywrzeć presję, na co dzień stwarzają mu idealne warunki finansowe do prowadzenia działalności. Czy w przypadku aborcji świat show-biznesu rzeczywiście będzie zdolny wycofać swoje produkcje z rajów podatkowych i tym samym poświęcić niemałe zyski dla idei?

Disney nie dla dzieci?

O tym, że coraz większa liczba stanów, zwłaszcza w południowej części USA, wprowadza ustawy znacznie ograniczające możliwość przeprowadzania aborcji, już pisaliśmy. Przypomnijmy więc tylko, że to pospolite ruszenie ma szerszy kontekst i jest obliczone na ciąg dalszy. Ruchy pro-life liczą na zaskarżenie tych ustaw przez ruchy pro-choice i przeniesienie sporu do rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy, którego wyrok (korzystny, jak spodziewają się obrońcy życia, dla nienarodzonych dzieci) będzie obowiązujący dla wszystkich stanów. Tym samym odwrócony zostałby wyrok z 1973 roku, który zalegalizował aborcję na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Teraz jednak doszedł pozasądowy wątek: determinacja różnych środowisk, by wymusić na władzach stanowych wycofanie się z nowego prawodawstwa, jeszcze zanim sprawę rozstrzygną sądy i właśnie Sąd Najwyższy. A najskuteczniejsze w takich naciskach są wielkie koncerny, zwłaszcza związane z show-biznesem. I oto na przykład szef wytwórni Disneya dał do zrozumienia, że jego filmy przestaną być produkowane w stanie Georgia. Tam nowe prawo przewiduje zakaz aborcji od momentu, gdy stwierdzone zostanie bicie serca u dziecka (wyjątkiem mają być przypadki zagrożenia życia matki, gwałtu czy kazirodztwa). Gdy gubernator stanu ogłaszał uchwalenie nowego prawa, powiedział m.in.: – Prawo ponownie potwierdza, co jest naszym priorytetem, oraz to, kim jesteśmy jako państwo.

To jeszcze bardziej rozsierdziło środowiska proaborcyjne oraz wspierające je koncerny. Jest prawdziwą ironią (czy raczej cynizmem) losu, że szef wytwórni, której marka kojarzy się przede wszystkim z produkcjami dla dzieci, stanął na czele kampanii mającej zmusić władze Georgii do rezygnacji z prawa do narodzin przyszłym odbiorcom Disneyowskich produkcji. To nie pierwszy przypadek, kiedy Disney chce poprzez szantaż wymusić na Georgii zmianę prawa. Już trzy lata temu władze tego stanu próbowały uregulować kwestie wolności religijnej – chodziło o to, by właściciele firm mieli prawo odmówić świadczenia określonych usług społecznościom LGBT, powołując się na swoje przekonania religijne, a kapłani nie byli zmuszani do udzielania „ślubów” parom jednopłciowym. Kampania, jaką rozpętały takie koncerny jak Disney czy Marvel, ale też całe Hollywood, sprawiła, że ustawa nie została przyjęta. Czy tym razem będzie podobnie?

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie jako events programmer, odpowiedzialny m.in. za organizację festiwalu filmowego „Across the borders" i współpracę z brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. W „Gościu" od 2006 r. Autor wywiadu rzeki z ks. Henrykiem Bolczykiem „Mocowałem się z Bogiem", wywiadu rzeki z ks. Markiem Dziewieckim „Psycholog w konfesjonale" oraz współautor zbioru reportaży z Bliskiego Wschodu „W drogę ze św. Pawłem". Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Syrii, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i innych. Publikował m.in. w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus"), „Cywilizacji", Onet.pl. Jest również założycielem i właścicielem Wydawnictwa Niecałe (wydaje szeroko rozumianą literaturę faktu). Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, życiem Kościoła i teologią, a także fotografią, filmem, turystyką i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Bałkanów, a także związane z życiem Kościoła na świecie i nową ewangelizacją.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

 • AWIK
  15.07.2019 12:07
  Tak więc, wspierajmy naszych lokalnych producentów, póki jeszcze są, a nie dajmy zarabiać IKE'om, Biedronkom, LIDLom - oni bez skrupułów zrobią zaraz to samo, a my nie będziemy wyboru bo skutecznie niszczą polską konkurencję.
  doceń 17
 • wujek_Olek
  15.07.2019 13:20
  wujek_Olek
  Jest stanowcza różnica miedzy europejską kulturą kontynentalną (ius naturale, prawem naturalnym) a anglosaską "kulturą" śmierci (common law, prawo powszechne). Dla kontynentalnych Europejczyków jak i Żydów jest sie człowiekiem od poczęcia, tak głoszą Psalmy Starego Testamentu, przejęło to prawo rzymskie. Dla Anglosasów człowiekiem jest tylko ten borne alive (żywo urodzony), znaczy do porodu i w jego trakcie można dziecko zabić, bo to nie jest człowiek. Upadek Europy jest rodem z protestancko anglosaskiej wyspy, common law, Hume, Malthus, Hobbes, Darwin, Galton na to dowodem ...
  doceń 7
 • fotelowy katolik
  15.07.2019 16:07
  Bojkot konsumencki w takich przypadkach ma również pozytywny skutek na samych odbiorców. Im mniej tych treści człowiek przyjmuje w ciągu dnia, tym jest zdrowszy,spokojniejszy. Znam to z autopsji. Taki paradoks, ale kiedy człowiek w telewizji obejrzy tylko film dokumentalny na TV Trwam, a tak tv wyłącza, kiedy czyta tylko Gościa Niedzielnego, słucha radia Em, a omija szerokim łukiem wszystkie te ogólnodostępne chore treści, to czuje się spokojniejszy. Polecam każdemu :-)
  doceń 11

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji