Nowy numer 42/2019 Archiwum

Szefernaker: Polska jest państwem unitarnym, nie jesteśmy Niemcami

Ci, którzy na sztandary wzięli sobie Konstytucję dziś proponują rozwiązania niekonstytucyjne. Polska jest państwem unitarnym, nie jesteśmy Niemcami - mówił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Odniósł się w ten sposób do propozycji decentralizacji państwa i wzmocnienia samorządów.

"Także propozycja, żeby do Senatu nie było wyborów, tylko żeby byli przedstawiciele samorządów, to jest +kopiuj-wklej+ Bundestag z Niemiec. Po drugie oddanie (samorządom) mienia Skarbu Państwa, to jest de facto rozgrabienie tego wszystkiego, co dzisiaj państwo posiada. Oddanie tego samorządom, to doprowadzenie do federalizacji państwa, do podziału państwa. My z polskiej historii wiemy, jak się kończyły podziały dzielnicowe" - mówił wiceminister MSWiA.

Szefernaker zwrócił uwagę, że "dzięki urzędom wojewódzkim, dzięki wojewodom, w tym roku w Polsce odbyły się egzaminy w szkołach - ósmoklasistów, gimnazjalne, maturalne". "Gdyby nie było administracji zespolonej, te egzaminy w tym roku by się nie odbyły" - podkreślił. Przekonywał, że "państwo musi w wielu sprawach być sprawne, silne".

Generalnie propozycje silnej decentralizacji, jego zdaniem, "są to propozycje skrajnie nieodpowiedzialne, niezgodne z polską tradycją, polską konstytucją". "To są propozycje, które de facto osłabiają państwo" - zaznaczył.

Na pytanie, czy marszałkowie województw nie radzą sobie lepiej ze środkami unijnymi niż wojewodowie, Szefernaker odparł, że "za rządów Platformy Obywatelskiej, gdy szefem MSWiA był pan Grzegorz Schetyna, wiele kompetencji, choćby Program Rozwoju Dróg Lokalnych, przeniesiono od marszałków do wojewodów, ponieważ wojewodowie lepiej koordynowali ten program".

"Nie wyobrażam sobie dzisiaj, a takie propozycje leżą na stole z drugiej strony, żeby podzielić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej między samorządy. To znaczy co? 500 plus byłoby na Podkarpaciu, bo jest szansa, że tam będzie rządził PiS, a w Zachodniopomorskiem już nie? Nie rozumiem tego" - powiedział.

"Państwo jest silne, dlatego że jesteśmy państwem unitarnym, dlatego, że jesteśmy zjednoczeni, a nie dlatego, że jesteśmy podzieleni" - podkreślił wiceszef MSWiA.

« 1 2 »

Zobacz także

 • Krzysiek
  06.06.2019 11:39
  Szczerze, jestem za pozostawianiem 82% podatków wypracowanych CIĘŻKĄ pracą ludzi w lokalnej władzy a oddawaniem max 18% centrali na zarządzanie państwowo-ustawodawcze.
  Kasa TAM gdzie wypracowana - tam powinna być spożytkowana, na dobra publiczne.
  PROBLEM leży, że władzę lokalną, tak jak i państwową niekiedy przejmują ludzie, którzy nie SŁUŻĄ społeczeństwu lecz TYLKO swoim interesom, lub też są na usługach kolonialnych (poprze np. niemieckie fundacje ich sponsorujące - po co im dają kasę?).
 • A.G.
  06.06.2019 12:41
  Szefernaker polityk bez należytej wiedzy, mówi totalne bzdury - różnicując polski samorząd z niemieckim samorządem, których istota działania jest zasadniczo taka sama.
  doceń 10
 • Maryja!
  06.06.2019 13:45
  Ustrój federalny musiałby być wpisany do Konstytucji żeby mógł obowiązywać stąd postulat zmiany ustawy zasadniczej przez PO. Tak w ogóle to ustrój federalny dla Polski wymyśliłem ja, ale w zupełnie innym celu. Gdyby Polska stała się federacja łatwiej byłoby koordynowac na poziomie centralnym i przez Komisję Europejską politykę samorządową i krajową. Gdyby znieść w relacjach z państwami trzecimi służbę zagraniczną skierowaną od tej pory tylko do państw członkowskich można byłoby nadać ESDZ uprawnienia do prowadzenia na wyłączność polityki zagranicznej. Wymaga to jednak ustanowienia Europy Ojczyzn i równego głosu wszystkich państw członkowskich.
  doceń 1
 • moje miasto
  07.06.2019 14:13
  Moje miasto, choć wcale nie takie biedne, jest zaniedbane, brudne, nijakie, bierne, bezwładne, tkwiące w odpornych na wszystko układach, nikomu na tym mieście nie zależy, ani mieszkańcom, ani urzędnikom, byle była wypłata co miesiąc, reszta niech się wali. Prezydenci co każdy następny, to bardziej w ten obrazek wpisani, bezbarwni, nijacy, pozorujący działanie. Od takiej samorządności, zachowaj nas Panie !
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL