Nowy numer 24/2021 Archiwum

Szefernaker: Polska jest państwem unitarnym, nie jesteśmy Niemcami

Ci, którzy na sztandary wzięli sobie Konstytucję dziś proponują rozwiązania niekonstytucyjne. Polska jest państwem unitarnym, nie jesteśmy Niemcami - mówił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Odniósł się w ten sposób do propozycji decentralizacji państwa i wzmocnienia samorządów.

We wtorek odbyła się sesja "Samorządna Rzeczpospolita" zorganizowana w ramach odbywającego się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 r.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyło się też spotkanie Samorządna Rzeczpospolita z udziałem ponad 400 polskich samorządowców. Zaprezentowano na nim 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów, przede wszystkim wzmocnienia ich kompetencji. Tezy mają zostać poddane debacie i - po ewentualnych modyfikacjach, zaprezentowane ponownie - 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. "Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP" - poinformowali po spotkaniu samorządowcy.

W czwartek w Polsat News Paweł Szefernaker był pytany o ocenę tych postulatów, a także wcześniejszą deklarację lidera PO Grzegorza Schetyny, by kompetencje urzędów wojewódzkich oddać samorządom.

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że "ci, którzy na sztandary wzięli sobie Konstytucję swego czasu, dziś proponują rozwiązania, które są niekonstytucyjne". "Ponieważ Polska jest państwem unitarnym, nie jesteśmy Niemcami, tu jest Polska" - podkreślił.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama