Nowy numer 48/2020 Archiwum

Greckie zioła na zdrowie

Rosną dziko na zboczach gór lub blisko morza. Część z nich dobrze znamy, bo są używane w naszej kuchni, ale są też takie, które warto poznać.

Od setek lat czystek był zbierany ręcznie, za pomocą specjalnych długich pasów ze skóry. Ladanum wyczesywano także z… długich kozich bród (kozy bardzo chętnie skubią ziele czystka). – Pełnowartościowy czystek to ten zbierany w najgorętszych godzinach dnia między 12.00 a 17.00, w okresie od czerwca do września po przynajmniej dwutygodniowym okresie bez deszczu – zaznacza Chrystos Markopulos. – Listki i kwiaty zbieramy ręcznie, nie poddajemy ich mieleniu i rozdrabnianiu. To pozwala im zachować najwięcej cennych składników – mówi.

Dobry jakościowo susz z czystka nie jest łatwo kupić. Ten najczęściej spotykany w sklepach w większości przypadków pochodzi z plantacji pod folią. Dlatego kupując to wartościowe zioło, warto zwracać uwagę, w jakiej postaci jest sprzedawane (im mniej rozdrobnione, tym lepiej) i skąd pochodzi. Rośliny z dużą zawartością żywicy mogą być stosowane w chorobach układu krążenia czy pomocne w obniżeniu poziomu cholesterolu. Zawarte w nich polifenole wzmacniają układ odpornościowy i pomagają oczyścić organizm z toksyn. Ponadto czystek wspomaga leczenie boreliozy, ma silne działanie antybiotyczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Spożywany przed snem, np. w postaci naparu, relaksuje i uspokaja. Ciekawostką jest niezwykła trwałość nasion tego ziela. Ponieważ znajdująca się na powierzchni liści żywica jest łatwopalna, na terenach, które porasta, często dochodzi do pożarów. Jednak nasiona czystka potrafią przetrwać i wyrosnąć na popiołach jak mityczny Feniks.

Gojnik – wojskowe zioło

Gojnik w Grecji rośnie głównie w pasmach góry Olimp. Jego nazwa łacińska (Sideritis scardica Griseb) wywodzi się z greckiego sidero, czyli żelazo. W starożytności był bardzo cennym surowcem dla wojska. Nie dość, że pobudzał, to jeszcze miał właściwości gojące (stąd nazwa gojnik). W Polsce spotkać można (np. na Kujawach) jego odmianę drobnokwiatową (Sideritis montana), ale ogólnie jest to zioło bardzo rzadko występujące na terenie naszego kraju. Posiada charakterystycznie nieco owłosione listki i lekko zdrewniałe łodygi. Jak wspomina Chrystos Markopulos, najbogatsze w cenne składniki są rośliny sprzedawane w postaci suszonych gałązek. Im mniej przetworzone czy rozdrobnione, tym lepiej. Z gojnika można parzyć herbatę, zalewając całe lub pokruszone gałązki wrzątkiem. Najczęściej spotykany jest w sprzedaży jako herbata górska z Krety – Malotira. Wiele badań wykazało jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Prowadzone w ostatnich latach wskazują też, że gojnik wspomaga leczenie chorób nowotworowych i działa hamująco na rozwój chorób degeneracyjnych mózgu osób w wieku starczym. Ponadto zawiera sporo żelaza, co jest istotne dla osób osłabionych czy chorujących na anemię. W Grecji jest to jedno z najczęściej używanych ziół, szczególnie przez osoby starsze i dzieci.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama